Звернення ГС «НОРТ» до народних депутатів України щодо законопроектів 4030а та 4030а-1

0

Шановні народні депутати!

 

Звертаємося до вас від імені представників малих і середніх підприємств торгівлі з проханням не допустити прийняття проектів законів №№ 4030а, 4030а-1, які планується розглянути на цьому сесійному тижні, що суттєво погіршать умови ведення підприємницької діяльності в сегменті роздрібної торгівлі в Україні.

 

У пояснювальній записці до зареєстрованого у Верховній Раді законопроекту від 19.07.2016 № 4030а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту громадського здоров’я від шкідливого впливу тютюнового диму)» зазначено, що завданням законопроекту є удосконалення положень законів, які забороняють вживання тютюнових виробів у громадських місцях, рекламу і стимулювання куріння та посилення відповідальності за такі правопорушення.

 

Для досягнення зазначеної мети законопроектом, зокрема, пропонується запровадити заборону видимого розміщення тютюнових виробів в усіх місцях їх продажу, примусове стягнення штрафів з підприємців через виконавчу службу з обмеженням права на оскарження рішень контролюючого органу. При цьому, адекватних перехідних періодів для втілення нових правил не передбачено.

 

Підтримуючи необхідність зваженого регулювання обігу тютюнових виробів, зазначаємо, що Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» вже встановлено обмеження на  куріння тютюнових виробів у громадських місцях, заборону рекламування тютюнових виробів, стимулювання куріння та відповідальність за порушення зазначених норм. На жаль, зазначені заборони не діють, оскільки їх контроль за їх виконанням фактично відсутній!

 

Наразі, навіть і у самому центрі Києва можна побачити грубі порушення вже існуючих норм та обмежень щодо куріння та рекламування тютюнових виробів – це і куріння кальянів у закладах ресторанного господарства, і відкрита реклама сигаретних брендів засобами зовнішньої реклами.

 

За відсутності адміністрування та контролю за дотриманням існуючих вимог законодавства, додаткові заборони гратимуть на руку нелегальним торговцям та призведуть до зростання тіньового ринку!

 

Крім того, заборона видимого розміщення тютюнових виробів в місцях продажу призведе до надмірного невиправданого тиску на малий бізнес, для якого продаж тютюнових виробів є важливим джерелом прибутку. Практична реалізація пропонованої заборони потребуватиме повної заміни торгівельного обладнання для тютюнових виробів у точках продажу, що буде особливо обтяжливим для кіосків. Кількість легальних малих точок продажу тютюнових виробів зменшиться, оскільки для значної частини підприємців така торгівля втратить рентабельність.

 

Оскільки сегмент тютюнових виробів є одним з визначальних у структурі товарообігу малих і середніх підприємств торгівлі, пропонована заборона не лише негативно вплине на перспективи розвитку малого та середнього бізнесу в Україні, але й істотно ускладнить його ведення.

 

Варто також зазначити, що ініціатива є елементом недобросовісної конкуренції, оскільки суттєво знизить можливість виходу на ринок нових компаній і брендів.

 

Заборона розміщення тютюнових виробів в місцях продажу, крім зменшення надходжень до бюджету за рахунок різкого зменшення кількості суб’єктів господарювання, що легально здійснюватимуть реалізацію тютюнових виробів, може також спричинити зниження надходжень за рахунок загострення цінової конкуренції між виробниками тютюнових виробів.

 

Просимо залишити живим ринок роздрібної торгівлі в Україні, де працює значний відсоток мікро- та малих підприємців! Вони забезпечують існування своїх сімей, вони не просять соціальні гроші у держави, вони заробляють своєю щоденною тяжкою працею!

 

ГС «Національна організація роздрібної торгівлі» (НОРТ)

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.