Які проекти підтримують український бізнес?

2

3

Національна платформа МСБ мала  можливість поспілкуватися із Ольгою Мрінською, Асоційованим директором Незалежного Департаменту Оцінювання Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (Великобританія), Представником Асоціації Регіональних Досліджень в Україні. 

Пані Мрінська була в Україні у квітні з приватним візитом та зустрілася зі студентами та викладачами кафедри країнознавства та туризму географічного факультету КНУ імені Тараса Шевченка. Вона прочитала лекцію «Роль міжнародних фінансових організацій у стимулюванні економічного розвитку. Приклад ЄБРР», а також  розповіла про можливості, які відкриті для молодих українських дослідників в рамках міжнародних науково-практичних товариств, зокрема Асоціації Регіональних Досліджень. Після зустрічі Ольга розповіла Нацплатформі МСБ  про себе та свою  роботу. Протягом останніх двадцяти років Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) підтримує сферу малого та середнього бізнесу, тож розмова була не лише цікавою, але й корисною.

 

Ольга, розкажіть, будь ласка, про Вашу кар’єру. З чого все розпочалося?

 

IMG_4604У 1998 році я закінчила географічний факультет (цього року  святкували 20 річчя випуску :)), потім – аспірантуру Інституту географії Національної Академії Наук,  почала працювати в проектах технічної допомоги, захистила дисертацію по темі  регіональної політики. Це і стало відправною точкою для мого професійного шляху. Мене завжди цікавили порівняння ситуації «що у нас» і «що у них» і які існують можливості для наближення двох моделей. Протягом двадцяти років  порівняння України із країнами Європи були не на користь першої, однак  за останні чотири роки  відбулися фундаментальні і феноменальні зміни у багатьох сферах, і, безперечно, позитивний тренд у розвитку нашої держави та економіки .

 

Який перший цікавий проект Ви реалізували в якості експерта?

 

У 2000-2004 роках я разом із командою іноземних та вітчизняних консультантів працювала над розробкою і впровадженням Першої Національної Стратегії Регіонального Розвитку України,  Законом про засади підтримки регіонального розвитку, допомагала у розробці методики підтримки депресивних територій, а також річних програм соціально-економічного розвитку у частині розвитку міст і регіонів. Тобто в мене була реальна можливість перевірити наробки  моєї дисертації на практиці.

Далі я працювала заступником керівника українського представництва Міністерства міжнародного розвитку Великобританії (це донорська організація), відповідала за  реалізацію  проектів у сфері економічного розвитку та підтримки приватного бізнесу. Зокрема, у нас були проекти по підтримці кластерів у трьох регіонах України –  машинобудівного, виноробного і туристичного.

 

Після цих проектів Вас запросили на роботу у Великобританію?

 

Так, мені запропонували стати директором з питань досліджень аналітичного центру Інституту досліджень публічної політики Британії (Північного центру), IPPR. Це один з найбільших незалежних центрів, який свого часу заснували Нові Лейбористи під проводом Тоні Блера. Я відповідала за  питання регіонального та місцевого розвитку Великобританії, а також деволюції повноважень у Шотландії та Уельсі.

Після народження дітей довелося взяти паузу і вести більш незалежний спосіб професійного життя. Я працювала консультантом в  проектах ЄС, Канадського та Британського урядів, в основному у сфері регіонального та міського розвитку та прикордонної співпраці; допомагала Світовому Банку у проведенні комплексного аналізу міст України. У 2015 році я допомогла запустити Ініціативу COST в Україні. Вона спрямована на дотримання стандарту відкритих даних у сфері  будівництва великих об’єктів інфраструктури, в тому числі доріг.

Більшу частину останніх одинадцяти років я прожила у Великобританії, але в Україні у мене багато проектів – особистих, дослідницьких і ділових.

 

Розкажіть, будь ласка, детальніше про Ініціативу COST.

 

На сьогоднішній день це один із найбільш вдалих прикладів посилення прозорості на рівні державної, регіональної та місцевої інфраструктури. Українські та міжнародні незалежні експерти проводять нагляд за використанням коштів при будівництві доріг та інших об’єктів великої інфраструктури (наприклад, електромережі). Мова йде про незалежний нагляд за підготовкою технічних завдань та кошторисів, тендерів, процесом відбору  підрядників, моніторингом якості виконаних робіт, та наглядом за виконанням контрактних зобов’язань (наприклад, усунення дефектів протягом гарантійного періоду). Завдяки цьому проекту, в деяких регіонах України ситуація з якістю місцевих доріг суттєво  покращується. В ідеалі  ця Ініціатива  має функціонувати на зекономлені від хабарів та завищених цін коштів, хоча на даному етапі повністю забезпечується донорами.

 

Ви також представляєте Україну в Асоціації Регіональних Досліджень…

 

4Так, я приймаю активну участь в діяльності RSA протягом майже  20 років. Я була її першим представником в Україні протягом десяти років . Після переїзду до Великобританії я взяла паузу, однак пізніше зрозуміла що українські регіоналістики та урбаністи як ніколи потребують допомогу в інтеграції у світове інтелектуальне співтовариство. І з 2016 року я знову стала представником RSA в Україні, вже живучі у Великобританії. За останні роки кількість українських членів асоціації суттєво зросла, оскільки вартість порівняно невелика, а вигоди є значними. Зокрема, члени RSA мають можливість приймати участь у різноманітних тематичних конференціях, отримувати гранти на їх відвідання, публікувати праці у міжнародно визнаних академічних журналах,  приймати участь у тематичних мережах і знаходити партнерів для спільних проектів. Якщо ви цікавитеся питаннями регіоналістики, скажімо у Бразилії, то через амбасадора у цій країні я потенційно зможу знайти потрібну інформацію і партнера для  налагодження контактів. RSA має подвійну роль – вона об’єднує дослідників і  практиків, тому її ККД досить високий, якщо інвестувати час і деякі зусилля.

Насправді участь у професійних організаціях є найлегшим і найшвидшим способом «тримати руку на пульсі» змін у сфері ваших досліджень. Я рекомендую членство як організаціям, так і  приватним особам,  – вони завжди можуть розраховувати на корисну інформацію і підтримку.

 

Які можливості надають проекти фінансової підтримки бізнесу  українським компаніям?

 

В Україні за останні роки еволюціонували урядові інструменти підтримки підприємництва та розвитку територій. Наприклад реанімований  Державний Фонд регіонального розвитку (ДФРР) нині надає кошти  не лише на будівництво доріг або ремонт дахів, але й передбачає кошти на  підтримку компаній, зокрема експортерів, створення сучасних бізнес-парків та інкубаторів інноваційних проектів і т.д. Інша справа, що державні органи на місцях можуть не мати спроможності підготувати такі проекти, і здійснювати моніторинг їх реалізації. В Європі цей тип стимулювання економічного розвитку існує давно, тому там є ціла культура підтримки підприємництва,  екологія організацій, які цим займаються; експерти, які допомагають у плануванні,  реалізації, моніторингу, в оцінці. Україна поки що пасе задніх у цьому плані, але є позитивні зрушення. Відповідно готуються рекомендації для Уряду та міжнародних  організацій щодо того, якими мають бути наступні хвилі підтримки, в тому числі через  ДФРР .

При цьому, слід пам’ятати що нині у світі зростає частка так званих гібридних (змішаних) інструментів. Грантові програми поступово зменшуються, в тому числі у ЄС. Компанії отримують комбінацію гранту і кредиту, оскільки десятиліття «безповоротних»  грошей засвідчило, що вони не стимулюють підвищення продуктивності. Коли ти знаєш, що гроші треба повернути, навіть за низькими або нульовими ставками, з’являється зовсім інша мотивація.

 

Чи давно ви працюєте в ЄБРР?

 

На штатній посаді я вже два роки, а до цього три роки працювала у Банку консультантом. До речі, ЄБРР, як і багато інших клієнтів,  знайшли мене через соціальну мережу LinkedIn. Детальний профіль у комбінації із ключовими словами виводить вас на перші позиції пошукової системи. Тому раджу всім, хто шукає цікаві та корисні проекти, не нехтувати своїм профілем у LinkedIn!

У ЄБРР я спочатку допомагала робити велике дослідження на тему ефективності політичного діалогу між Банком та Урядом України протягом 20 років. Дослідження ми завершили дуже вчасно, влітку  2014 року, а готували його  під час Революції Гідності. Цей критичний момент дозволив нашому звіту мати великий вплив на зміни пріоритетів банку у сфері ведення політичного діалогу та інституційної структури.

Більшість кредитів  ЄБРР надавалися  у твердій валюті, оскільки існували великі обмеження у законодавстві. Ці операції мають підвищені ризики, що було особливо помітно у 2008-2010 і у 2013-14 роках. Протягом семи років Банк та інші міжнародні установи вели переговори із владою України про створення законодавчої і регуляторної бази для кредитування у місцевій валюті. У кінцевому рахунку було досягнуто позитивного результату – завдяки створеній коаліції різних партнерів.

Зараз я закінчую дослідження про діяльність ЄБРР у сфері підтримки покращення інвестиційного клімату в операційних країнах банку. Результати і рекомендації виглядають дуже вчасними і потенційно дієвими.

 

Що пропонує ЄБРР для МСБ?

 

Зараз в Україні діє багато програм підтримки  МСБ міжнародних фінансових і донорських організацій. Лише деякі з них підтримують компанії без посередників, надаючи їм кредити та технічну допомогу,  частково компенсовані консультаційні послуги. ЄБРР одна із таких організацій.

90% підприємств в Україні, як і в більшості країн світу, – це представники сегменту малого та середнього бізнесу. Вони працюють в різних сферах і тому потреби  у них дуже різні – застосування універсального інструменту є непрактичним. Існують різні інструменти підтримки компаній, які працюють у сфері послуг, у сфері високих технологій, у промисловості, є окремі механізми для компаній-експортерів, тих, які належать або якими керують жінки та інш.

ЄБРР допомагає знайти професійних консультантів та залучити їхні знання та інструменти для розвитку бізнесу; оцінити потреби бізнесу; супроводжує проект від самого початку і до його завершення; компенсує до 50% від вартості проекту (без ПДВ), але не більше 10 000 євро на одне підприємство; для проектів з енергоефективності компенсація становить 75%.

 

На які ще програми рекомендуєте звернути увагу керівникам МСБ?

 

Якщо говорити про міжнародні інститути, то, перш за все, це МФК (Міжнародна Фінансова Корпорація), програми ЄС, Уряду Німеччини.

Слід розуміти, що немає єдиного «вірного» шляху до отримання підтримки – чи то кредиту, чи консультації. Іноді досить великі компанії зі значним досвідом можуть звернутися  за кредитом, але попередня оцінка засвідчує, що вони не готові до їх отримання. Наприклад, бухгалтерський облік ведеться за національними, а не за міжнародними стандартами, стандарти корпоративного управління неадекватні, або відсутні певні дозволи або сертифікати.  У таких випадках банківська команда звертається до консультативного блоку Банку і разом вони розробляють програму технічної допомоги, щоб «підтягнути» потенційного клієнта до потрібних стандартів. Якщо умови виконані – надається кредит. Іноді дуже успішні, але невеликі, компанії, отримують підтримку в рамках консультаційних проектів протягом декількох циклів і врешті решт органічно «доростають» до статусу клієнта.

 

Як підготувати компанію до отримання кредиту?

 

По-перше, слід планувати заздалегідь. Банк та інші міжнародні фінансові установи мають високі вимоги і чисельні процедури (це гарантує їм повернення кредиту), тому процес розгляду заявки може затягнутися на 8-9 місяців. Цикл від стадії «я хочу» до стадії гроші на рахунку може зайняти до 18 місяців і це варто враховувати. Багато залежить від готовності компанії співпрацювати, розкривати всю необхідну інформацію, в тому числі фінансову та операційну. Чим краще партнерство – тим швидше іде процес.

Є розуміння того, що частка тіньової економіки в Україні є високою. Не всі готові до змін. Тому кількість компаній, які повністю діють в рамках законодавства і  відповідно можуть працювати із міжнародними фінансовими установами, зокрема ЄБРР, є частково обмеженою. Однак вона зростає!   Інший виклик – це інертність. Є компанії, які досить успішно реалізували  проект із консультантами, акредитованими ЄБРР, однак не можуть підготувати і реалізувати плани під фінансування. Їх управлінська команда не була оновлена і у ній домінують люди «попередньої генерації» – вони не хочуть, а іноді і не можуть змінюватись.

 

Чи може новостворена компанія отримати кредит в міжнародній фінансовій структурі?

 

Отримати  кошти на розвиток нової компанії практично неможливо. Для цього існують мікрофінансові інструменти, наприклад, кредитні спілки, які допомагають тим, хто лише починає свій бізнес-шлях. В Україні з’явилися сучасні формати підтримки нових підприємців, або стартапів, – це бізнес-інкубатори (наприклад, на базі університетів),  акселератори, краудфандингові платформи типу спільнокошту,  бізнес-ангели, однак вони, в основному, працюють у технологічно інтенсивних галузях – інформаційні технології, нові матеріали, альтернативна енергетика та ін. Компанії у сфері послуг важко знайти подібну пропозицію.

Якщо говорити про кредити, то ЄБРР працює напряму із досить крупними (за українськими мірками) компаніями, а не МСБ. Якщо ж говорити про програми розвитку компаній, то тут  МСБ-сегмент є цільовим для банку. Експертиза Банку стимулювала Єврокомісію доручити йому реалізацію своєї масштабної програми підтримки МСБ в Україні, в тому числі фінансової. ЄБРР допомагає розвивати мережу Центрів підтримки бізнесу по всій  Україні. Це буде цікавою темою для незалежного оцінювання через три-чотири роки.

Бажаю підприємцям, які лише починають свій  бізнес, вдалого старту, а досвідченим – динамічного розвитку!

2 коментарі

  1. И гугл и фейсбук молчат по этому поводу. Если вам не трудно сбросьте контакты. У нас есть научная разработка, для практической проверки которой, в Украине нет лаборатории. И мы были бы рады посотрудничать с иностранными научными коллективами. Нам нужна помощ в поиске коллег. Заранее спасибо arabinski@ukr.net

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.