Реформа освіти: принцип територіальності обмежує конституційні права

0

РЕФОРМА ОСВІТИВ Україні стартувала освітня реформа. В соціальних мережах та ЗМІ багато відгуків від батьків та вчителів відносно шляху до Нової Української Школи. Особливі питання ставляться щодо принципу територіальності. Тож ми попросили експерта у юридичних питаннях прокоментувати, як принцип територіальності співвідноситься із діючим в Україні законодавством.

 

 

Чернецька Олена Анатоліївна, адвокат, кандидат юридичних наук:

 

Дві тисячі вісімнадцятий рік став роком фактичного старту в Україні не тільки медичної реформи, а й реформи в сфері освіти.

 

Так, згідно з положеннями Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145-VIII вводиться принцип закріплення дитини за установою освіти за критерієм територіальності – першочергово зараховуються до установи освіти для отримання початкової, базової або профільної середньої освіти денної форми навчання діти, батьки (один з батьків) яких зареєстрований в освітньому окрузі та за місцем знаходження установи освіти, за яким закріплена територія обслуговування, де проживають батьки (один з батьків).

 

Крім того, положеннями Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.2013 р. № 651-XIV (з наступними змінами) запроваджено обмеження щодо наповнюваності класів закладів середньої освіти в межах 30 учнів.

 

З урахуванням підвищення народжуваності в країні за останні п’ять років, такий підхід до формування класів закладів середньої освіти, з огляду на критерії територіальності і наповнюваності класів, може привести до певного колапсу, адже наявність великої кількості перспективних учнів на території обслуговування конкретної установи освіти призведе до того, що не всі учні зможуть потрапити в цю установу.

 

Також положення Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145-VIII і Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.2013 р. № 651-XIV (з наступними змінами) містять в собі суперечливі норми, адже закріплюючи принцип територіальності в отриманні початкової, базової або профільного середньої освіти денної форми навчання, зазначені закони також містять такі положення:

 

– право особи здобувати початкову та базову середню освіту в державному чи комунальному закладі освіти (його філії), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця людина, гарантується, що не обмежується право особи вибрати інший навчальний заклад (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про освіту»);

 

– здобувачі освіти мають право на: індивідуальну освітню траєкторію, яка реалізується, зокрема, через вільний вибір навчальних закладів (ч. 1 ст. 53 Закону України «Про освіту»);

 

– батьки здобувачів освіти мають право вибирати навчальний заклад, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти (ч. 2 ст. 55 Закону України «Про освіту»);

 

– громадянам України, незалежно від місця проживання, мовних або інших ознак, забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про загальну середню освіту»).

 

Крім того, згідно зі ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту, при цьому повна загальна середня освіта є обов’язковою, держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної освіти в державних і комунальних навчальних закладах, а ст. 24 Конституції України містить заборону на обмеження реалізації громадянами конституційних прав, в тому числі і за критерієм місця проживання.

 

Таким чином, фактично введені певні обмеження за критерієм місця проживання в доступності освіти. Яким чином вищевказаний механізм буде функціонувати на практиці в конкретній адміністративно-територіальної одиниці і з урахуванням демографічних і соціальних особливостей, покаже тільки час.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.