Мотивації для виходу з тіні в українських підприємців немає, – Анастасія Баклан

0

anastasiya_baklanГромадське радіо записало інтерв’ю з Анастасією Баклан, генеральним директором організації «Business Gathering», експертом Центру міжнародного приватного підприємництва.

Олена Бадюк: На цьому тижні ви презентували звіт щодо стану малого та середнього бізнесу в Україні, розкажіть, будь ласка, хто проводив це дослідження, хто респонденти і які блоки питань ви досліджували?

Анастасія Баклан: Дане опитування проводилося компаніями «VimesVC» спільно з «Business Gathering», це четверте опитування, яке проводить- моніторинг малого і середнього бізнесу, під назвою «МСБ Пульс». У ньому взяли участь представники мікро, малого і середнього бізнесу, ми респондентів поділяли за кількістю співробітників, тобто мікробізнес – це до 10 осіб найманих працівників, малий бізнес – до 50-ти, і середній – до 250-ти. Всіх респондентів після проведення онлайн опитування, тобто це була гугл-форма, яку заповнювали наші респонденти, всіх обдзвонили наші колеги і фахівці, які перевіряли, щоб при кількості співробітників не були великі обороти як у великого бізнесу. Це опитування, в якому взяли участь всього 100 компаній, показав загальні тенденції розвитку малого і середнього бізнесу, а найголовніше – їх ставлення, їх бачення тієї ситуації економічної, яка сьогодні є в Україні, тому що ми поставили перед собою наступні ключові цілі – це , в першу чергу, визначити, яка ситуація з розвитком експорту в сегменті малого і середнього бізнесу, по-друге, дізнатися те, чи ефективно працюють проекти міжнародної технічної допомоги, яка, на даний момент, є в Україні.

Олена Бадюк: Як зараз йдуть справи з експортом?

Анастасія Баклан: З того, що ми виявили в першому кварталі 2017 року – менше половини малого і середнього бізнесу працюють на експорт, і це тільки з опитаних, але ми розуміємо, що цей відсоток набагато менше в реальному житті. Проте, третина компаній показали зростання продажів. Незважаючи на те, що саму економічну ситуацію всередині країни вони оцінили як нейтрально-негативну, тому що регулювання бізнесу не покращилося, як мінімум, а то й погіршилося, підтримки з боку держави вони також не особливо відчувають, проте, експортний напрям розвивається активно. Найбільш популярним ринком є ​​Європа.

Олена Бадюк: Чому Європа?

Анастасія Баклан: Тому що це популярно, тому що розуміємо, що у нас ціни набагато нижче, тобто дешева сировина, дешева робоча сила, це збільшує дохідну частину наших підприємств.

Олена Бадюк: Дослідження внутрішньоекономічної ситуації і опитування щодо цього показника, які фактори входять у це поняття крім держрегулювання і того, що ви перерахували?

Анастасія Баклан: Ми задавали досить загальні питання з приводу регулювання, тобто, чи є якісь адміністративні бар’єри, як вони їх оцінюють, що можна було б прибирати на даному етапі? Потім – що заважає працювати з експортом, тут чотири головні проблематики з того, що позначив сам бізнес. Це брак досвіду персоналу, який міг би працювати з зовнішніми ринками, це недолік інформації про той ринок, на який ви хотіли б виходити, також це мовний бар’єр і сертифікація, тобто люди не знають як отримати ліцензію, дозвіл на ведення певних видів діяльності за кордоном. Що цікаво, тільки 6% респондентів бачать слабкою стороною своєї пропозиції цінність, тобто співвідношення ціни і якості. Тобто цінність пропозиції під сумнів не ставиться, але є деякі бар’єри, які можна було б долати.

Олена Бадюк: Яким чином їх можна подолати?

Анастасія Баклан: Є прекрасна практика, і вона дійсно працює – це залучення зовнішніх консультантів, які допомагають конкретному підприємству вивчити ринок, порадити куди краще виводити даний товар і так далі. Те, що ми побачили з опитування – менше половини МСБ не користувалися коли-небудь послугами зовнішніх консультантів. Ті, хто користувалися – більшість з них задоволені результатом, тому що покращився кількість продажів товарів. Зовнішні консультанти – це мається на увазі українські фахівці, які не є штатними співробітниками компаній. Дослідження показало, що в штаті малого і середнього бізнесу, який працює з експортом більше 80%, є співробітники, які працюють, безпосередньо з експортного напрямку.

Олена Бадюк: Ви вивчали питання податкового регулювання, що говорять про цей фактор українські підприємці?

Анастасія Баклан: В рамках даного опитування податковий компонент абсолютно не розцінювався, ми спеціально не брали це, тому що це занадто широко, і було потрібно окреме дослідження. Те, про що ми говорили навіть в рамках презентації, у нас була присутня Голда Виноградська, вона керівник однієї з асоціацій в рамках української моди, і вона говорила про те, що підвищення мінімальної заробітної плати безумовно позначилося по малому та середньому українському бізнесу в рамках цього року. Це призвело до збільшення єдиного соціального внеску до 704 гривень на місяць. Той податковий тиск, який здійснюється на малий і середній бізнес – він не наскільки великий, якщо навіть в порівнянні з Європейськими країнами, наша ситуація не настільки критична, але хотілося б, щоб щодо мінімальної заробітної плати ця ситуація була більш врегульованою і виважена з реаліями.

Олена Бадюк: Цікаво знати, чи є мотивація до виходу з тіньового сектора?

Анастасія Баклан: На жаль, немає. Про це теж піднімали питання, що мотивації недостатньо. Недостатньо і тієї можливої інформаційно-комунікаційної підтримки з боку держави, або навіть міжнародних організацій, які працюють активно в Україні для того, щоб активізувати цей вихід економіки з тіні. На жаль – ні, йде істотний регрес, особливо після цих нововведень з мінімальною заробітною платою, це тільки посилило частку тіньового ринку, тому що абсолютно не вигідно мати найманих працівників, якщо за кожного ти зобов’язаний сплатити не завжди адекватну суму.

Олена Бадюк: Що таке Міжнародна технічна допомога, кого вона стосується, та хто її надає?

Анастасія Баклан: Проекти міжнародної технічної допомоги – вони працюють в країнах з економікою, що розвивається, і спрямовані на досягнення певного соціального чи економічного ефекту, тобто в основному – це безповоротна фінансова допомога, матеріальна допомога. Для нас ключовими донорами є США та країни Європейського Союзу. Зараз у нас працює дуже багато проектів міжнародної технічної допомоги в нашій країні, спрямованої на розвиток підприємництва. Ми стикаємося з тим, що навіть якщо в цієї роботи залучено активно бізнес асоціації та різні NGO, то до реального сектора економіки, на розвиток якого ці гроші і спрямовані спочатку – не завжди доходять.

Інтерв’ю взято з сайту Громадського радіо, також за посиланням  ви можете прослухати повну аудіо версію інтерв’ю.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.