Коли декларувати акцизний податок при продажу талонів на паливо?

0

60d53854f0d49555147578169fa1b47b???. Підприємство здійснює роздрібний продаж пального через мережу власних АЗС. Поряд з розрахунками за готівку ми реалізуємо талони на пальне, за якими пізніше покупці талонів можуть придбати пальне без грошей. Граничний термін використання талонів не встановлений. В який період відображати в декларації з акцизного податку (в додатку 6 та розділі Ґ) реалізацію пального — в періоді продажу талонів чи в періоді фактичного відпуску пального покупцям?

 

Відповідь:

Платником акцизного податку є особа, яка здійснює роздрібний продаж визначених у пп. 215.3.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) підакцизних товарів (див. пп.212.1.11 ПКУ). Відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ об’єктом оподаткування є операції з реалізації суб’єктами господарювання зазначених підакцизних товарів.

 

Відповідно до п. 3 Інструкції № 2811 талон — спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

 

Розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються у готівковій та/або безготівковій формі (в тому числі із застосування талонів) — відповідно до п.10 Правил торгівлі нафтопродуктами2, а згідно п. 2 цих же Правил роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється, в тому числі, через мережу АЗС.

 

Як встановлено п. 4.4 ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять» роздрібна торгівля — вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю – продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг. В свою чергу, згідно п.4.11 цього ж Стандарту торговельна послуга — додаткова діяльність суб’єкта господарювання в сфері роздрібної (оптової) торгівлі з надання допомоги покупцям у здійсненні договору купівлі – продажу товарів, їх доставляння та використовування. Таким чином, талони на пальне і є різновидом торговельної послуги, яку надають безпосередньо роздрібні торговці нафтопродуктами та/або на договірних засадах уповноважені ними особи.

 

З наведених вище норм випливає висновок, що саме під час відпуску нафтопродуктів з АЗС, в тому числі за (в обмін на) раніше придбані талони відбувається розрахункова операція3 та в продавця нафтопродуктів виникають податкові зобов’язання з акцизного податку з роздрібного продажу нафтопродуктів. При здійсненні будь-яких інших операцій з талонами (їх первинний продаж, подальший продаж/обмін, дарування тощо) податкові зобов’язання з акцизного податку з роздрібних продажів не виникають, так як не виконуються необхідні та визначальні умови наведені в згаданих вище нормативних актах.

 

Отже вартість пального реалізованого покупцям в обмін на раніше придбані ними талони, слід відображати в декларації акцизного податку (в додатку 6 та розділі Ґ) в період фактичного відпуску пального через АЗС. За підсумками цього ж періоду в підприємства виникатимуть податкові зобов’язання з акцизного податку з роздрібних продажів — на підставі належним чином оформленої декларації акцизного податку.

Леонід Печерський, бухгалтер – експерт

 

Інформація підготовлена за підтримки Кричун П.М.
та консалтингової компанії TCG CONSULTING
(власники видання «Справжня Бухгалтерська Газета»
та сайту).

 

1 Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання,відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах та організаціях України, затверджена спільним наказом Мінпаливенерго, Мінтрансзв’язку, Мінекономіки, Держспоживстандарту від 20.05.2008р. №281/171/578/155.

2 Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджені Постановою КМУ від 20.12.97р. №1442.

3 В значенні, наведеному у ст. 2 Закону України від 06.07.95р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.