Інфографіка: «Примусова госпіталізація осіб до психіатричного закладу за рішенням суду»

0

5a3170b19f01a

Експертами Громадської правозахисної організації «Права людини», в рамках проекту «Сприяння ефективному використанню права на доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями», який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя» було підготовлено інфографіку щодо порядку примусової госпіталізації особи до психіатричного закладу за рішенням суду.

 

Українське законодавство передбачає можливість примусової госпіталізації особи до психіатричного закладу при наявності відповідного рішення суду. Яким чином здійснюється судочинство, щодо примусової госпіталізації, пояснюють аналітики Громадської правозахисної організації «Права людини».

По-перше, представник психіатричного закладу має подати заяву до суду про госпіталізацію особи до психіатричного закладу у примусовому порядку, або щодо продовження такої госпіталізації, за місцезнаходженням зазначеного закладу (ЦПКУ ст. 279).

 
В заяві необхідно зазначити конкретні підстави для надання такої допомоги, які передбачені законом (ЦПКУ ст. 279). Адже особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди в тому випадку, коли обстеження або лікування такої особи можливе лише в умовах стаціонару. Крім того, для впровадження таких мір мають бути виявлені тяжкі психічні розлади, що призводять до вчинення особою дій, які являють небезпеку для неї або для її оточення, або мають мати місце факти того, що особа неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.

 
Дана заява розглядається протягом 24 годин, згідно з ЦПКУ ст. 281. Сама справа за заявою, щодо госпіталізації до психіатричного закладу у примусовому порядку, розглядається судом в присутності фізичної особи, відносно якої вирішується питання, та за участі прокурора, представника психіатричного закладу, який подав заяву, та законного представника такої особи.
Людина, відносно якої розглядаються питання, щодо її примусової госпіталізації, має наступні права:

1. Особисто брати участь в судових засіданнях при вирішенні питань, які пов’язані з наданням їй психіатричної допомоги та будь-яких обмежень (ЗУ «Про психіатричну допомогу» Ст. 25).
2. Представляти свої інтереси в суді перед іншими особами протягом розгляду судової справи.
3. Згідно з ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» Ст. 13, 14, особа має право на складення документів процесуального характеру.
Дотримуючись такого порядку дій особі може бути надана примусова психіатрична допомога. Але слід зазначити, що примусова госпіталізація до психіатричного закладу не може перевищувати 6 місяців. Та в разі виникнення необхідності продовжити примусове лікування, представник психіатричного закладу повинен направити до суду за місцем знаходження даного закладу заяву, щодо продовження такої госпіталізації.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень, судами міста Києва в період з січня по листопад 2017 року, було ухвалено 219 рішень щодо примусової госпіталізації осіб.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.