Досить кошмарити бізнес або перевірки по–новому

0

суми круглий стіл2 жовтня 2018 р. у м.Суми відбувся круглий стіл «Досить кошмарити бізнес або перевірки по–новому».

Під час дискусії учасники опрацювали можливі правові наслідки анонсованої Кабінетом міністрів України стратегії боротьби з тіньовою зайнятістю населення та втілення в життя розпорядження Кабінету Міністрів України № 649-р від 05.09.2018 р.

Обговорили ситуацію, що склалась у сфері зайнятості населення, правил ведення кадрової справи роботодавця – дрібного підприємця. Учасники дискусії прийшли до висновку, що поточні зміни до законодавства про працю є дуже обтяжливими та не відповідають суті вільного підприємництва. Учасники одноголосно прийняли резолюцію, яку вирішили направити до усіх законодавчих органів з метою зупинення чергової законодавчої хвилі, направленої на знищення малого та середнього бізнесу в Україні.

суми круглий стіл1

Резолюція Круглого столу 

Учасники круглого столу зазначили, що реалізація Розпорядження КМУ «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення», яка зобов’язує з 05.10.2018 року органи Держпраці, Поліцію, ДФС, та інші органи виконавчої влади проводити тотальні перевірки суб’єктів господарювання, буде останньою краплею в низці державних заходів, що призведуть до знищення малого та середнього бізнесу в Україні.

 

У 2017 р. було введено в дію законодавчі зміни до ст. 95, 96 та 265 КЗпУ, які були внесені Законом України № 1774 – VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Пізніше, 26.04.2017 р., прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України».
Прийняття даних законодавчих актів призвело до значного звільнення найманих працівників та переводу їх у «тінь».
На думку підприємців, зазначені нормативні акти мають на меті знищення підприємництва в Україні, а штрафні санкції не відповідають рівню реальних доходів представників малого та середнього бізнесу. Крім того, фізичні особи – підприємці при сплаті штрафів за виявлені порушення відповідають усім своїм майном.
Учасники заходу зазначають, що на тлі зменшення економічної активності та спаду купівельної спроможності громадян України, фактичного зниження рівня доходу підприємців, запроваджені зміни в системі кадрового та бухгалтерського діловодства збільшують фінансово – адміністративне навантаження на малий та середній бізнес до неадекватного рівня!

Відсутність чіткої, простої та прозорої позиції щодо переліку обов’язкових типових документів для ведення кадрового обліку (з коментарями та роз’ясненнями) призводить до збільшення кількості порушень та невідповідностей встановленим нормам.

Аналіз процесів з організації та ведення кадрового діловодства представниками малого та середнього бізнесу свідчить про неготовність підприємців до повноцінного виконання вимог статей 95,96 КЗПП України.

За нашими висновками, такі зміни потребують суттєвої підготовки підприємців та інформаційно – методичного супроводу з боку профільних фахівців органів виконавчої влади на місцях.
Учасники засідання вважають, що закладена система перевірок несе в собі корупційну складову, може бути використана у схемах з рейдерського захоплення успішного бізнесу, інструментом неправомірної боротьби з конкурентами.
Найбільше обурення у законослухняних підприємців викликає те, що легальний малий бізнес де-факто прирівняли до державних підприємств та зобов’язали вести безліч кадрових та бухгалтерських документів, за неправильність ведення яких штрафні санкції сягають 10 мінімальних заробітних плат!

За таких умов успішно може працювати лише нелегальний бізнес, який не перевіряється ні за яких обставин («немає документів – нема проблем!»).

Учасники круглого столу ретельно проаналізували законодавчу базу, щодо перевірок Держпраці, стверджують:

Розпорядження КМУ № 649 – Р від 05.09.2018 р. не відповідає:
1. Порядку здійснення комплексних планових заходів, затверджених Постановою КМУ № 350 від 24.05.2017 року.
2. Пункту 80.2 статті 80 Податкового Кодексу України, щодо організації та проведення фактичних перевірок.
3. ЗУ № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» .

 

Учасники круглого столу вимагають:

1. Привести Розпорядження КМУ № 649 – Р від 05.09.2018 у відповідність до вимог законодавства України.
2. Переглянути розміри фінансових санкцій за порушення законодавства про працю, встановлених ст. 265 КЗпП України та привести їх до рівня доходів підприємців шляхом внесення змін до зазначеної статті та «прив’язати» їх до неоподаткованого мінімуму доходів громадян. Для забезпечення цієї вимоги негайно прийняти законопроект № 5711 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення» (автор – народний депутат України Оксана Продан).
3. Внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017. № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», якими встановити, що за результатами інспекційного відвідування інспектором з праці складається лише припис про усунення порушень законодавства у визначені строки без накладання штрафних санкцій, а при виявленні неоформлених трудових відносин – Акт з застосуванням штрафних санкцій.
4. Запровадити муніципальним інспекторам право на проведення виключно аудиту організації та ведення кадрового обліку й дотримання трудового законодавства суб’єктами господарської діяльності без накладання штрафних санкцій.
5. Доручити Мінсоцполітики негайно розробити для ФОП , які використовують працю найманих працівників, типові форми документів спрощеного кадрового діловодства та звести їх до мінімуму.
6. Суттєво посилити адміністративну відповідальність для нелегально працюючого (незареєстрованого) бізнесу.
7. Уніфікувати види відповідальності за порушення трудового законодавства з урахуванням догмата, що «Ніхто не може бути двічі притягнений до відповідальності за одне й теж саме правопорушення» (ст. 61 Конституції України, ст. 4 Протоколу № 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
8. Встановити граничні строки застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про працю – один рік потому на момент перевірки.
9. Законодавчо визначити, що означає в ст. 265 КЗпПУ термін «недопущення до перевірки» (фінансова санкція 100 МЗП) та «створення перешкод у проведенні перевірки» (фінансова санкція 3МЗП).
10. Передбачити законом та надати гарантії того, що усі законодавчі зміни, що впливають на роботу бізнесу, повинні вводитись в дію не раніше 6-ти місяців після їх оприлюднення з відтермінуванням застосування штрафних санкцій за порушення норм строком на 1 рік, який необхідний бізнесу для адаптації.

Учасники круглого столу проголошують:

В разі, якщо контролюючі органи будуть виходити на перевірки бізнесу з порушенням законодавства, а КМУ не приведе Розпорядження КМУ № 649 – Р до норм ЗУ №877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підприємці змушенні будуть вдатися до акцій протесту, як реалізації свого права на мирне зібрання, у визначеному законодавством порядку.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.