Чим має вражати малий бізнес, – розповів Андрій Забловський

0

ZAПро сучасність малого та середнього бізнесу в Україні Національна платформа МСБ щоденно спілкується з його представниками та експертами. А от яких інновацій не вистачає малому та середньому бізнесу України, ми нещодавно поцікавилися у керівника секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Андрія Забловського.

Пане Андрію, як оцінюєте становище малого та середнього бізнесу в Україні насьогодні?

Становище малого та середнього бізнесу в Україні залежить, насамперед, від загальної економічної ситуації в країні, рівня податкового та регуляторного навантаження, якості державної політики, інституційної зрілості професійних організацій тощо. Тому з точки зору кількісних та якісних характеристик, МСБ на сьогодні знаходиться дещо в кращому становищі порівняно з 2014-2015 рр., що стало результатом макроекономічної стабілізації, позитивним ефектом від дерегуляційних реформ, зменшенням адміністративного та регуляторного тиску на бізнес. Проте, проблема рейдерства, захисту прав власності, дефіцит кредитних ресурсів, неефективна судова система, розбалансованість органів державної влади, хаотичні законодавчі зміни, кібертероризм та інше створюють серйозні проблеми для забезпечення сприятливого інвестиційного та бізнес-клімату, розвитку малого та середнього підприємництва в нашій державі.

Як уряд надалі бачить взаємодію з малим бізнесом України?

Як ви знаєте, нещодавно Урядом була прийнята Стратегія розвитку малого та середнього підприємництва на період до 2020 року. Зараз ведеться активна робота над розробкою конкретної програми або дорожньої карти імплементації згаданої стратегії, яка передбачає в тому числі побудову якісного нового формату урядового діалогу з представниками МСБ в Україні.

На чому зараз варто зосередитися МСБ?

На мою думку, МСБ в Україні варто зосередитися на розвитку адвокаційних інструментів, посиленні своєї інституційної спроможності, побудові сервіс-орієнтованої та проектної моделі роботи асоціацій та громадських організацій підприємців зі своїми членами, інвестуванні у розвиток цифрових навичок та компетенцій, впровадження інноваційних управлінських моделей, активному нетворкінгу тощо.

Останнім часом підприємцям та громадським організаціям отримати фінансування від міжнародних донорів стає все важче, підприємці кажуть, що надіятися потрібно на власні сили. Чи пов`язано це з некоректною подачею грантових заявок? Можливо, справа в іншому?

Отримання фінансування від міжнародних донорів – процес завжди досить регламентований та залежить від виконання низки обов’язкових умов, зокрема вміння правильно написати та подати грантову заявку, враховувати специфіку фандрейзінгу та комунікацій з зарубіжними стейкхолдерами тощо. Зрозуміло, що сподіватися тільки на допомогу міжнародних донорів не варто, оскільки здебільшого вона має технічний та консультаційний характер. Більше того, останнім часом в Україні все більше піднімається питання щодо ефективності виростання в цілому програм міжнародної технічної допомоги, як на державному, так і громадському рівні. Тому представникам українського МСБ потрібно шукати та використовувати усі наявні ресурси, у тому числі можливості краудфандінгу для свого розвитку та зміцнення інституційної спроможності.

Які донорські програми порадите бізнесу для співпраці?

В першу чергу Cosme, Horison 2020, Erasmus, програми ділового стажування Міністерства торгівлі США (SABIT), програма ділових консультаційних послуг ЄБРР (BAS) та багато інших, з якими можна ознайомитися як на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, так і на спеціалізованих веб-ресурсах та платформах.

Ви виступили разом з іншими експертами на презентації Моніторингу МСБ в Україні. Які болючі питання для бізнесу виявив Моніторинг?

Традиційно вже, ключовими проблемами для представників українського МСБ є ціла низка бар’єрів, які стримують та значно звужують можливості для бізнес-розвитку. як всередині країни, так і на зовнішніх ринках:

– відсутність досвіду/необхідних кадрів;

– недостатність інформації про ринки;

– мовний бар’єр;

– відсутність сертифікації;

– невідповідність ціни/якості;

– дефіцит обігових коштів;

– нестабільність регуляторного та податкового середовища;

– макроекономічні ризики (валютні коливання, інфляція, слабкий платоспроможний попит тощо).

На Вашу думку, чим саме має вражати малий бізнес, щоб привертати увагу інвесторів та експортувати по-максимуму?

Представникам МСБ, як показує практика, для того, щоб максимально використати свій експортний потенціал, потрібно, в першу чергу, визначити свою експорту нішу (хай і невелику, але з інноваційним продуктом, персоналізованим під потреби конкретного споживача). Яскравим прикладом подібної успішної моделі є українська компанія Drone.ua, яка входить до трійки найбільш інноваційних компаній агросектору України по версії видання Forbes та є національним експортером дронів. Згадана компанія є яскравим прикладом успішного стартапу – від ідеї до створення прибуткового та конкурентного бізнесу.

Аналізуючи Вашу сторінку у Facebook, побачила, що Ви цікавитесь інноваціями, в бізнесі зокрема Розкажіть, будь ласка, про сучасні тренди в інноваційному бізнесі.

Мейнстрімом сучасного світу є експоненційний розвиток таких технологій, як робототехніка, штучний інтелект, блокчейн, біо- та генна інженерія, віртуальна та доповнена реальності, 3D друк, Big/Science Data, автопілоти, електротранспорт, інтернет тощо. Так, наприклад, 2017 рік вже сміливо можна назвати роком штучного інтелекту та блокчейну з огляду на той інтерес інвесторів та урядів до впровадження цих технологій. Саме ці тренди є визначальними для революційних змін в усіх сферах людського життя, які матимуть місце вже в найближчому майбутньому.

Що інноваційного хотіли б бачити в українському МСБ?

Малий та середній бізнес, з огляду на швидкі технологічні зміни та четверту промислову революцію, масштабну цифровізацію усього життя, має бути інноваційним сам по собі, якщо хоче вижити у новому світі, швидко адаптуватися до нових технологічних та екзистенційних викликів. Тому для українського МСБ критично важливим фактором є створення належної інфраструктури, екосистеми генерації та розвитку інновацій, сприятливого регуляторного середовища для створення та впровадження інноваційних продуктів, товарів, послуг тощо.

Що порадите покращити  громадським організаціям у їхній роботі?

Шукати більше можливостей для розвитку, використовуючи ресурси сучасного цифрового світу, активніше брати участь у різноманітних грантах та програмах технічної допомоги, інвестувати в освіту своїх співробітників, активно займатися нетворкінгом, використовувати інструменти та механізми професійної адвокації та лобіювання своїх інтересів, в цілому бути проактивними та креативними у своїй щоденній професійній діяльності.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.