Чи такий страшний «кешбек» для підприємців?

0

payment-systems-1169825_1280

Наразі проходить обговорення законопроекту Мінфіну «Щодо створення умов для дистанційної торгівлі та детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг», яким пропонується ввести принцип «кешбеку», що базується на праві споживача отримати компенсацію у розмірі повної вартості придбаного товару, якщо його права були порушені.

 

Нацплатформа МСБ звернулася до експерта РПР, старшого аналітика з питань податкової політики ІСЕТ Вячеслава Черкашина, щоб прояснити основні концептуальні моменти законопроекту.

 

Вячеславе, в деяких публікаціях про даний законопроект звучать побоювання підприємців щодо можливого розширення застосування РРО з прийняттям цього документу. Можете прокоментувати?

По-перше, проект не передбачав та не передбачає поширення сфери застосування реєстраторів розрахункових операцій. Ті, хто за чинним законодавством України не був зобов’язаний їх використовувавати, не будуть цього робити і далі, хіба що добровільно, за власним бажанням. По-друге, філософія законопроекту лежить у зовсім протилежній площині. Замість звичайного зростання адміністративного тиску, пропонується механізм мотивації покупців вимагати та отримувати від продавця розрахунковий документ. Профілактичний та, як наслідок, фіскальний ефект від цього кроку буде набагато ефективнішим, ніж будь-яке тотальне збільшення кількості перевірок у сфері проведення розрахункових операцій. По суті, ми говоримо про спробу створення відповідального споживача, який зробить не потрібною діяльність податкового інспектора, бо всі будуть видавати фіскальні чеки.

 

Порушення яких саме прав є приводом для компенсації споживачу вартості товару? Чи залишається при цьому товар у власності споживача?

Зазначена компенсація базується на результатах розгляду контролюючими органами скарги покупця (споживача) на порушення порядку проведення розрахункових операцій, що фактично може складатися з трьох ключових моментів:

– продавець всупереч закону взагалі не використовує касовий апарат та (або) не проводить через нього продаж товарів;

– продавець відмовляє покупцю у видачі відповідного розрахункового  документу;

– продавець замість розрахункового  документу видає інший, не передбачений законодавством замінник.

Зазначене є підставою для накладення на порушників штрафних (фінансових) санкцій, частина з котрих, у розмірі вартості товару, буде повернута покупцю (споживачу). При цьому, сам товар, безперечно, залишатиметься у власності споживача.

 

Від якої суми чеку починає діяти ця система?

На даний час проектом передбачається, що вартість товарів (робіт, послуг), які можуть бути предметом скарги покупця (споживача) повинна становити понад 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, механізм починає діяти з суми покупки вартістю більше 850 гривень. Норма ця досить дискусійна. У ході доопрацювання в Уряді або парламенті, цілком імовірно, вона може бути змінена.

 

Куди і в якому вигляді буде необхідно споживачу подавати інформацію щодо отримання компенсації?

Нове інноваційне рішення у сфері адміністрування – інформаційна система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій – надає покупцям (споживачам) можливість перевірки справжності/достовірності розрахункових документів та передбачає подання скарг (крім традиційної форми у письмовому вигляді) дистанційним способом – засобами Електронного кабінету платника. При цьому, скарги, що подаються у рамках її роботи повинні відповідати окремим вимогам, з огляду на необхідність належної ідентифікації покупця (споживача) та наявності необхідних документів (копій) для подачі скарги, щоб уникнути зловживань при їх оформленні.

 

Який механізм отримання компенсації?

Процедура компенсації передбачає зарахування коштів на банківський рахунок покупця (споживача). Кошти перераховуються державним органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на основі висновку контролюючого органу, який надається ДФС протягом п’яти робочих днів з дня зарахування до бюджету штрафних (фінансових) санкцій, сплачених на підставі рішення, прийнятого за наслідками перевірки за скаргою покупця (споживача).

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.