Чоловіче та жіноче підприємництво: у кого важелі управління?

0

16602458_1359899740697966_5265149960951157775_oЧоловіче й жіноче підприємництво – у чому різниця?  У бізнесі  ми   різні чи ми  одинакові? Як ставляться чоловіки до жіночого лідерства? І чому про гендер не охоче говорять у нашій державі?

З цими та іншими  запитаннями Національна платформа МСБ звернулася до Виконавчого директора ГО «Ліга ділових і професійних жінок України», успішної бізнес-вумен та водночас турботливої дружини й мами – Юлії Заїки.

Юлю, розкажіть, будь ласка, про ідею створення  «Ліги ділових і професійних жінок України»

На сьогодні Ліга має шістнадцятирічний досвід роботи. Вона була заснована найбільш активними жінками Чернігова. Сформувалась,  власне, на базі обласної організації «Спілки жінок України», яка займалася більше соціальною роботою та гендерними аспектами.

Сама Ліга заснована у  2001 році. На той час ми отримали грант, що був  призначений для жінок, які започатковували власну справу. Навчання було дуже високого рівня. Його пройшло кілька сотень жінок. Як результат,  майже всі жінки започаткували власну справу. Більшість із них – успішні й на сьогоднішній день.

Тоді власне й виникла ідея створити організацію підтримки жінок-підприємниць для  розвитку бізнесу в цілому. Сьогодні вона налічує понад сто жінок з усієї України. Багато років посаду Президента Ліги обіймає Ірина Василівна Дорожкіна.

У чому Ви, як Виконавчий директор організації, бачите місію Ліги?

Cенс своєї діяльності бачимо в тому, щоб зробити бізнес в Україні ефективним, а жінок – компетентними та успішними.

Позиціонуємо себе як  національну жіночу бізнес-спільноту, лобіста та  акселератора  жіночого підприємництва.

Такі амбітні плани є цілком реальними завдяки тому, що ми є учасниками багатьох навчальних програм  від проекту ПРООН «Зміцнення бізнес-об`єднань малих та середніх підприємств».

Ліга –  єдина жіноча організація, яка бере участь у проекті (сміється). Отже,  ми представляємо  інтереси всіх ділових жінок України.

Ми працюємо над стратегією, візією, принципами та цінностями нашої організації. Поступово змінюємо її масштаби. Якщо раніше це була регіональна  організація, то зараз ми вийшли на національний рівень та об`єднуємо жінок із різних регіонів країни.

Для нас важливим аспектом у роботі є мережевість, прагнемо розвіювати гендерні міфи й пропагувати політику рівних можливостей.

На жаль, сьогодні  існує стереотипне ставлення до гендерної складової. ЇЇ зазвичай  ідентифікують із фемінізмом. Хоча парадокс: фемінізм є чоловічий і жіночий, однак більше його приписують жінкам (дивується). Мало того, що ми маємо нерівні права насьогодні,  ми ще й боїмся про це говорити.

 Як Ви долучилися до Ліги?

В організації я працюю вісім років. Тоді я започатковувала власну справу.  Зараз це магазин-студія «Макошь», де проводяться креативні майстер-класи для діток та дорослих. Зізнаюсь – у той час рішення про зміну сфери своєї діяльності далося мені нелегко. Адже дев`ять  років я працювала в бюджетних установах: спочатку головним бухгалтером, потім фінансистом, пізніше – в комерційних структурах.

І, мабуть,  саме такі риси успішної  жінки в бізнесі – як розвиток та незалежність – вплинули на моє рішення долучитися до Ліги,  зробити свій вклад в її трансформацію, отримати нові знання, знайомства та інструменти, щоб рухатися далі.

У Вашій організації велику увагу приділяють етичним питанням, є Етичний кодекс. Розкажіть, будь ласка, чому це стало актуальним, які принципи закладено в діяльність Ліги.

Загалом формат Ліги на сьогодні змінився. Ми називаємо її «Ліга 2.0». Сьогодні багато працюємо над посиленням статутної спроможності організації. Уже прийнято нову редакцію  Статуту й зовсім новий для нас документ – Етичний кодекс. У кодексі прописані основні принипи та цінності організації,  яких ми дотримуємось.

Зараз важко щось імплементувати в суспільстві. Частіше доводиться чути запитання: «А що це нам дає?», ніж: «Що можемо зробити ми?».

Якщо говорити про цінності, закладені в Етичному кодексі, то це: демократичність, прозорість (на нашому сайті ми повністю надаємо доступ для перегляду інформації про надходження та витрати коштів), етичність, професійність, надійність, емоційний інтелект  та менторство, як одна з наших особливостей.

Які досягнення на сьогодні Ліги ділових і професійних жінок України?

Говорити про кардинальну зміну якихось цінностей у суспільстві ще рано, бо зламати стереотипи, що формувались віками, дуже важко.

У нас два основні вектори – політика рівних можливостей та менторство.

Ми не протиставляємо жіночий бізнес чоловічому. Ми – за рівні можливості. Уся наша діяльність спрямована на те, щоб цього досягти. За плечами – дуже багато заходів саме такого спрямування.

Менторство ж  передбачає особисту передачу досвіду жінки, яка вже успішна й знає, як нею стати, жінці, яка лише розпочинає свою справу.

Погодьтеся – на етапі старту бізнес-справи дуже важливо послухати, запитати чи проконсультуватись у вже успішної колеги.

Жінка-ментор позиціонує себе як лідер. Таким чином, вона може ділитися досвідом з іншими. А консультуючи, вона  бачить і свої резерви, аналізує та розвиває свій бізнес у тому числі.

У нас є ще одна сильна «фішка».  Ліга – колективний член Міжнародної організації ділових і професійних жінок (BPW International).

Це відкриває великі можливості для налагодження й розвитку співробітництва із зарубіжними громадськими організаціями,  установлення членами Ліги особистих ділових контактів з іноземними партнерами, сприяння залученню іноземних інвестицій у підприємства,  які створені жінками-членами Ліги.

З якими запитами звертаються жінки до Ліги?

Це різні запити. Кожна жінка може знайти в Лізі свій формат участі. В нас є інформаційне партнерство, як асоційоване членство – це передбачає скоріше спостерігання за нашою діяльністю з боку тих, хто тільки приглядається до організації. Ця форма безкоштовна – це форма служіння Ліги на благо всього суспільства. Будь яка жінка, яка прагне розвивати власний бізнес, може приєднатися до наших інформаційних розсилок, груп у соціальних мережах. Ми залучаємо експертів чи самі вже є експертами, завдяки навчанню у Києво-Могилянській бізнес-школі за підтримки проекту ПРООН, і зможемо допомогти у багатьох питаннях з розвитку бізнесу. Перш за все, це дійсно працює, тому що наша членкиня розповість не загальну інформацію про законодавчі вимоги, а покаже все на своєму власному досвіді, безпосередньо, на прикладі рідного міста.

Інша річ – повне членство у організації. Це те, що повністю розкриває потенціал ділової жінки. Ліга може надати саме тих компонентів, яких не вистачає для відчуття органічного розвитку кожній жінці. Іноді розмір бізнесу чи посада не відповідають ще потенціалу жінки, чи вона прагне впливати на місцевий розвиток. Кожна наша членкиня бере багато від більш досвідчених та може дати тим, хто тільки починає – це те, що ми називаємо соціалізацією і це те, що можливо отримати тільки будучи активною учасницею організації, купити це не можливо.

Безумовно, організація відповідає на традиційні запити членкинь і ми прагнемо розвинути якісні внутрішні сервіси: високопрофесійне групове навчання, яке є більш ефективним у дружньому середовищі та є безкоштовним (за рахунок членського внеску) чи, завдяки груповій закупівлі, коштує в декілька разів менше за самостійне; консультування з юридичних питань, з питань маркетингу та просування бізнесу, нетворкінг – пошук ділових партнерів.

Як залучаєте фінансування для проектів Ліги?

Це складне питання, над яким ми якраз працюємо.

Основним видом фінансування сьогодні є  внески, які сплачують члени організації. За Статутом у нас три категорії членства: VIP-членство, повнопакетне та  асоційоване членство. Відповідно, від цього залежить сума внеску.

Намагаємось залучити й грантові програми. Фандрайзинг – один із напрямів діяльності нашої організації. Проте спочатку довелося добре попрацювати  над підвищенням організаційної спроможності. На це витратили цілий рік, щоб задовольнити очікування донорів. Адже  зараз  є багато фіктивних громадських організацій і вони ретельно перевіряються.

16665669_1359899574031316_8026619895131048020_oВи декілька разів згадували про участь у проекті ПРООН «Зміцнення бізнес-об’єднань малих та середніх підприємств». Як ви потрапили до нього?

Це, на мій погляд, унікальний проект, який реалізується Програмою розвитку ООН в Україні за підтримки Швейцарської конфедерації. Унікальність в тому, що проект не надає прямої фінансової допомоги, але надає найкращу українську та світову експертизу з організаційного розвитку саме бізнес-об’єднань. Нам дуже пощастило  у 2015 році увійти до кола з семи бізнес-об’єднань, які було обрано серед 102 кандидатів.

Проект працює у трьох головних напрямках: «як зробити членство в організації привабливим», «як розвинути нові сервіси та послуги, щоб організація була фінансово сталою та незалежною» та головний –  адвокаційна діяльність чи «як зробити голос малого бізнеса гучним, щоб його почули на всіх рівнях влади та у суспільстві».

Що дала Лізі ділових та професійних жінок участь у проекті ПРООН та чого ви очікуєте?

Як я вже казала, проект не надає організаціям-учасникам прямої фінансової допомоги, але грає в нашому житті зараз критично важливу роль. Знаєте, є у хімії такі речовини – каталізатори, які в хімічний процес не втручаються, але за їхньої присутності всі реакції протікають у багато разів швидше.  Отак і Проект, в рази прискорив наше життя, загострив внутрішні протиріччя та вчить, як їх подолати. Головне, що нам ніхто не вказує, що робити. Проект змінює нас – членів організації, а ми вже змінюємо все навколо нас. Озираючись на рік тому, я дивуюсь, як змінилася я та мої колеги.  Проект вперше започаткував разом з Київо-Могилянською бізнес школою програму з управлінського розвитку для лідерів бізнес-об’єднань. Це «космос» (сміється). Ми спілкувалися з людьми, які змінюють нашу країну, ми разом створювали стратегії розвитку. Проекту та КМШБ вдалося зробити з «маленьких» людей агентів змін, які зараз рвуться перетворити ідеї на життя.

Яке ваше ставлення до «політики рівних можливостей»?

Ви знаєте, не можна комусь щось нав’язувати. Чоловіки й жінки  мають рівні права й можливості. Зараз у багатьох компаніях оцінюють уже не IQ, а емоційний інтелект людини.

Та, зрештою, навіть я  декілька разів ловила себе на думці, що беручи на роботу дівчину чи жінку задаюсь запитаннями: чи заміжня вона, чи планує дитину найближчим часом, які погляди на життя?

Адже я, як роботодавець, вкладаю кошти в освіту цієї людини, у підвищення її  компетентності. Цим самим ризикую, а, значить, маю право на такі запитання.

Однак часи змінюються, «політика рівних можливостей, – це не тільки про жінок, це про те, що зараз уже чоловіки можуть піти у відпустку по догляду за дитиною. І це їхнє право.

Думаю, потрібно створювати якісь нові дитячі інституції, щоб і жінці і чоловіку було максимально комфортно соціалізувати себе.

Чи модно зараз бути «business woman», як думаєте?

Складно сказати. Можливо,  суспільство зараз ще не зовсім готове до цього.

Є лише 6% практичних людей , які ведуть за собою інших. Головна задача Ліги  – знайти таких жінок і долучити до нашої організації й уже  разом створювати такі умови, щоб у жінки не було трьох і більше робіт (сміється).

З іншого боку, варто подумати й про соціалізацію чоловіків:  чи готові вони нас сприймати як соціально активних жінок?  Баланс  інтересів – основа політики рівних можливостей.

Кажуть, що з хистом до бізнесу не народжуються, він проявляється в процесі діяльності. Яка Ваша думка щодо цього? Чи має жінка виховувати в себе смак до бізнесу?

Буквально недавно почула про висновок учених, що рівень розвитку чоловіка й жінки однаковий.

Важливо – навчатися! Не можна бути «повним стаканом». Жити з підходом – «я знаю, що я нічого не знаю». Має бути зацікавленість у розвитку. Якраз менторстство – це рольова модель, коли жінка  отримує допомогу від жінки, що вже є успішна, дуже допомагає у вирішенні багатьох означених питань. Менторство – це пріоритетний напрямок розвитку нашої організації.

Розкажіть, будь ласка, про свій тайм-менеджмент як  представниці жіночого підприємництва

Складне запитання. Кажуть, є баланс для жінки:  10% часу  приділяти  роботі,  а за так званою формулою «30/30/30»  розподіляти  на інші потреби. Але в мене цей баланс значно порушений (сміється).

Мені повезло з чоловіком, він мене завжди підтримує й розуміє. Якщо є якісь нові проекти, де я можу розкрити себе по-новому, він завжди  порадить і зрозуміє, а моїм енерджайзером є мій синок Матвій.

Ви, мабуть, доволі часто буваєте у відрядженнях? Ділові мандрівки країною – для Вас невід’ємна частина життя, чи ділова необхідність?

Мабуть, швидше необхідність. Бо одна справа подорожувати, а інша – вирішувати робочі моменти. Але це цікаво: нові можливості, знайомства, перспективи.

То яке на Вашу думку покликання жінки: бути берегинею, матір’ю чи будувати кар’єру?

Ми всі – різні й кожна робить свій вибір. Особисто я – за баланс  пріоритетів. Якщо є якісь навики – потрібно розвивати, якщо хочеться розширювати домашній простір – у цьому немає нічого поганого.

Це вибір кожної жінки і його потрібно приймати та  поважати. Головне,  щоб жінка була щасливою!

Дайте кілька порад тим жінкам, що вагаються, яку нішу обрати

 Спробувати! Будь-які намагання дають результати! Будь-який досвід є корисним! Більше навчатися,  більше запитувати,  бути  відкритими й не боятися – це запорука успіху кожної із нас! А головне – приходьте до нас, ви нам дуже потрібні, бо разом ми зробимо у сотні разів більше для кожної з нас.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.