Яким має бути орган фінансових розслідувань?

0

NBFB - int newNBFB - exp new

 

У четвер, 17 травня, у Верховній Раді України планується розгляд трьох законопроектів щодо створення Національного бюро з фінансової безпеки: № 8157, № 8157-1, № 8157-2, які передбачають створення нового органу по розслідуванню фінансових злочинів, на заміну податковій міліції.

 

Експерти та бізнес закликають народних депутатів прислухатись до рекомендацій МВФ, G7, ЄС, провідних бізнес-асоціацій щодо питань створення нового органу фінансових розслідувань та реалізувати пропозиції у майбутньому законі про НБФБ.

 

Святослав Дубина, експерт з міжнародного фінансового та податкового права:

«Проведення даної реформи та створення нового єдиного незалежного органу з розслідування економічних злочинів, суттєве скорочення співробітників в інших правоохоронних органах, підвищення відповідальності такого органу та його підзвітність як державі, так і суспільству, а також якісна зміна в підходах до розслідування фінансових злочинів – необхідні і вкрай важливі!

Перш за все, така реформа має проходити у контексті двох інших ключових:

– реформи з лібералізації податкового законодавства та створення умов для розвитку економіки, бізнесу та залучення інвестицій в Україну;

– реформи системи кримінальної юстиції, що включає в себе реформу всіх трьох рівнів системи: правоохоронних органів (Нацполіція, СБУ, ДБР та ін.), органів підтримання обвинувачення в суді (прокуратура), судів та пенітенціарної системи.

Потрібно прибрати зайві подразники та перепони, що породжуються корупцією та конфліктом інтересів всередині українського політикуму та в самих правоохоронних органах. Орган має бути зосередженим лише на розслідуванні справ про розкрадання або несплату податків в особливо великих розмірах, не розосереджувати свою увагу на незначні злочини або штучно створені існуючою системою перешкоди реальному сектору економіки».

 

Олег Гетман, експерт Реанімаційного Пакету Реформ:

«Служба по розслідуванню фінансових злочинів  має бути центральним органом виконавчої влади, підпорядкованим Кабміну, це має бути єдиний орган по розслідуванню фінансових злочинів, проект закону має передбачати процедури, які забезпечать гарантії прозорого відбору керівництва,  а також обмеження на входження у штат колишніх правоохоронців з економічних підрозділів тощо».

 

Едуард Курганський, Асамблея ГО МСБ (м. Київ):

«Яку ситуацію маємо сьогодні? Маски-шоу в компаніях влаштовують і ліквідована податкова міліція, і прокуратура, і СБУ… Ми потребуємо скорочення насильства по відношенню до бізнесу, перехід до єдиного органу вкрай необхідний.

“Недоплата податків” в наших умовах – проступок, який повинен бути виправлений, але це не злочин. У разі, якщо бізнес визнав недоплату, сплатив донараховані податки і штрафи, – цей підприємець ні в чому вже не винен. Нажаль,  сьогоднішні відносини бізнесу і перевіряючих засновані на корупції. Ми можемо прибрати корупцію в цьому питанні.

Спробували з колегами розібратися з плюсами та мінусами законопроектів, читайте та доповнюйте.

Справжні злочини проти публічних фінансів знаходяться в абсолютно іншій площині. Це побудова схем навколо бюджетів. Схем, завдяки яким гроші з бізнесу не доходять до скарбниці. Саме цими питаннями у першочерговому порядку має займатися НБФБ! В зв’язку з цим, процес розгляду запропонованих законопроектів вкрай заполітизований. Питання звучить так – яка з гілок влади отримає контроль над тіньовими схемами, пов’язаними з бюджетами? Це не проста громадська і політична дискусія. Але найбільше мені б не хотілося, що б результатом цієї дискусії стала патова ситуація, коли жоден із законів не приймуть. Це призведе до того, що бізнес будуть продовжувати «кошмарити» всі, кому не лінь».

 

Вячеслав Черкашин, старший аналітик з питань податкової політики ІСЕТ:

«Найголовніший момент, щоб податкова міліція перестала існувати на практиці. І дуже важливо, щоб фінансовими розслідуваннями займався один державний орган, без дублювання функцій. Думаю, що кращий варіант, якщо НБФР буде в сфері компетенції уряду».

 

Інфографіка “Правові засади діяльності органу фінансових розслідувань”

Інфографіка “Ключові відмінності в законопроектах щодо нового органу фінрозслідувань”

 

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.