Якою буде Стратегія розвитку МСП в Україні?

0

стратегія розвитку мсп, Степан Кубів17 листопада 2016 р. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України разом із FORBIZ презентували проект «Стратегії розвитку малого і середнього підприємництва 2020».

 

З вітальною промовою виступив Степан Кубів, Перший віце-прем`єр міністр – Міністр економічного розвитку і торгівлі України, де він наголосив, що Міністерство і Уряд відкриті і хочуть зробити цей важливий для бізнесу документ. Степан Кубів також подякував ЄБРР за системну допомогу Україні та поділився здобутками, серед яких й те, що Україна піднялася за три роки на 32 позиції вгору щодо легкості ведення бізнесу.

 

Про роботу FORBIZ, і про те, чому колишні спроби розробки стратегії не вдалися, розповів керівник проекту Маттіас Хальдер.

 
Свої коментарі щодо майбутнього процесу консультацій надав д-р Рікардо Пінто, старший експерт проекту FORBIZ.

 

В Україні сектор малого та середнього підприємництва (МСП) охоплює 99,9% від загальної кількості (1,97 млн.) підприємств та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих станом на 2015 р. В той же час, в країні налічувалось лише 423 великих підприємства (0,1%). Однак ці компанії обіймають непропорційно значну частку економіки, що у багатьох випадках негативно впливає на здатність МСП функціонувати, зростати, виробляти товари та надавати послуги на конкурентних засадах.

 

Історично важливий крок для України – підписання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною (УА) разом з Угодою про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ПВЗВТ) має значні політичні та економічні наслідки для майбутнього країни. Підписані угоди відкривають можливості та несуть у собі певні загрози – для МСП вкрай важливо реагувати на ці виклики.

 

У поєднанні із Стратегією сталого розвитку «Україна – 2020», передбачається, що Уряд України має докласти всіх зусиль для розвитку сектору МСП в рамках формування нового економічного майбутнього.

 

Одним з пріоритетних завдань держави є дерегуляція та розвиток підприємництва, в тому числі розробка Стратегії розвитку МСП на період до 2020 року та Плану заходів з реалізації цієї стратегії.

 

Стратегія розвитку МСП зосереджена на досягненні наступної мети: «Створити сприятливі умови для ведення бізнесу та розкриття потенціалу сектору МСП».

 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

 

Для досягнення мети Стратегії розвитку МСП були визначені шість стратегічних цілей, враховуючи результати здійсненого аналізу у поєднанні із кращими міжнародними практиками (принципи Акту з питань малого бізнесу для Європи, Індексу економічної політики в сфері МСП):

 

1. Удосконалення нормативно-правового, інституційного та операційного середовища для МСП.
2. Покращення доступу МСП до фінансування.
3. Спрощення податкового адміністрування для МСП.
4. Популяризація підприємницької культури та розвиток конкурентоспроможного людського капіталу й підприємницьких навичок.
5. Сприяння експортній діяльності МСП / Інтернаціоналізації МСП в контексті УА/ПВЗВТ.
6. Підсилення конкурентоспроможності та інноваційного потенціалу МСП.

 

Максим Нефьодов, Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України, почав свій виступ з гарної новини, повідомивши, що вирішено питання щодо підключення підприємців до електромереж і це є конкретні кроки назустріч МСП. Далі він зазначив, що стратегія – це конкретний продукт, де прописано, що можемо зробити і що з нас потім спитають. «Без існування плану наша робота буде хаотична. Я людина з бізнесу і не розумію термін «якісне покращення» – як його виміряти?», – уточнив Максим.

 

Ігор Бураковський, економічний радник програми LEV USAID, Голова Правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, підтримав Максима Нефьодова, що стратегія – це дороговказ, але й зазначив важливість розробки плану дій! Важливу увагу пан Бураковський приділив фіскальній відповідальності та закликав звернути увагу на регіональний рівень. «Є запит від областей (Тернопільська, Херсонська тощо) щодо створення регіональних стратегій МСП. Стратегія запрацює лише тоді, коли буде відповідальний діалог. Успіх криється в деталях. Треба дивитися, які є родзинки в інших політиках – фінансування, кредитування…»

 

Президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков: «Наша незалежна країна стверджувалась завдяки малому та середньому бізнесу, і ми не повинні забувати своїх героїв. І моя позиція є досить чіткою: нам потрібна стратегія розвитку українського МСБ. Вона стане фундаментом поступової розбудови та успішного розвитку економіки. Стратегія має зробити так, щоб “повітря”, яким дихає бізнес, стало кришталево чистим і тоді наш бізнес так побіжить, що його вже ніхто не наздожене! І, відповідно, ефективність цього документу визначить бізнес, відповідаючи на просте запитання “Чи стало мені легше працювати в Україні?”

 

Сергій Доротич, ВГО «Союз захисту підприємництва», виступив із закликом, що стратегія ще не доопрацьована: «Оцінюю це дійство, як чергову спробу протягнути документ, який дасть можливість “розбазарювати” кошти технічної допомоги. Дієвість цього документу, за нашою оцінкою, мізерна, бо він не вирішує ключові проблеми, які хвилюють МСП: безпека права власності, безпека обігових коштів, доступ до сировини і т.д.»

 

Наталія КоваленкоЗа підсумками обговорення проекту Стратегії розвитку МСП, Наталія Коваленко, Заступник начальника управління підприємництва – Начальник відділу розвитку підприємництва Департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, розповіла: «Протягом широких обговорень ми отримали цінні відгуки, які будуть проаналізовані та використані під час доопрацювання проекту Стратегії. Ми повністю переконані, що дієва державна політика в сфері МСП можлива лише за умови широкого державно-приватного діалогу з представниками бізнесу, наукових установ та фінансового сектору. Ми будемо продовжувати цей діалог і надалі».

 

Планується широке публічне обговорення Стратегії, до якого готуємося долучитися і ми з вами! Нагадуємо, що надсилати нам пропозиції можна за адресою: info@platforma-msb.org.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.