English version
of SME platform

Як виправити помилку в розрахунку коригування

0

1490059731_poryadok-podachi-dokumentov-v-hnureПідприємство — платник ПДВ під час заповнення розрахунку коригування до податкової накладної припустилося помилки. Як її виправити?

ВІДПОВІДЬ: Для того щоб виправити помилку в розрахунку коригування, потрібно скласти другий розрахунок коригування до відповідної податкової накладної, який ураховуватиме показники розрахунку коригування, складеного з помилками. Пояснімо.

Насамперед зауважимо: Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307, не передбачено механізму виправлення помилки, допущеної в розрахунку коригування до податкової накладної. Це означає, що виправити помилку в самому розрахунку коригування не можна. Тобто не можна скласти розрахунок коригування до розрахунку коригування.

Річ у тім, що розрахунок коригування не є окремим розрахунковим документом, який підтверджує факт постачання/придбання товарів. Цим документом є податкова накладна, а розрахунок коригування — лише її невід’ємна частина. Раніше на цьому акцентували увагу й податківці (див. «Запитання-відповідь» у підкатегорії 101.17 системи «ЗІР», що діяло до 01.01.2015 р.).

Для виправлення помилки в розрахунку коригування податківці рекомендують складати другий розрахунок коригування до податкової накладної. Процитуймо чинне роз’яснення ДФСУ в підкатегорії 101.17 системи «ЗІР»:

 «Розрахунок коригування до податкової накладної (далі — розрахунок коригування), який містить помилки в заголовній частині, не може бути підставою для коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту. Тому якщо в розрахунку коригування, який зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), допущені помилки в заголовній частині, то платник податку на дату виявлення такої помилки складає новий розрахунок коригування, в якому всі правильно заповнені реквізити повторюються, а реквізит, в якому допущено помилку, заповнюється без помилок. У такому випадку графи з 1 по 14 розділу Б розрахунку коригування не заповнюються (залишаються пустими).

Для виправлення помилок у розділі Б табличної частини розрахунку коригування платник податку складає новий розрахунок коригування. У такому випадку помилка виправляється методом сторно, а у графі 2 зазначається причина коригування  — «виправлення помилки».

Отже, суми податкових зобов’язань постачальника та податкового кредиту отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі належним чином складеного та зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної»

Якщо з помилками в заголовній частині розрахунку коригування все зрозуміло, то ось роз’яснення податківців щодо виправлення помилок у розділі Б розрахунку коригування дещо скупе й однобічне. Так, сторнування суми помилки може бути доречним у випадку, якщо помилка в розрахунку призвела до завищення суми ПДВ (обсягів і ціни постачання) або була допущена в номенклатурі чи кодах товарів/послуг згідно з УКТ ЗЕД/ДКПП. Тому, для того щоб виправити помилку в розділі Б розрахунку коригування, цього роз’яснення недостатньо.

У підкатегорії 101.16 системи «ЗІР» контролери також зазначають: складання розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, до якої вже складався розрахунок коригування, здійснюється з урахуванням показників попереднього розрахунку коригування.

Такої ж думки податківці дотримувалися й до 01.03.2017 р. у підкатегорії 101.07 системи «ЗІР». Цитуймо:

 «…при допущенні помилки в графах з 1 по 10 розділу Б розрахунку коригування, платник податку має право скласти другий розрахунок коригування до податкової накладної, у якому будуть враховані показники розрахунку коригування, складеного з помилками, а саме: у графах із 1 по 6 правильні показники, у графах із 7 по 10 зазначається сума різниці з відповідним знаком, узагальнюючі дані відображаються у рядках I–VIII такого розрахунку».

Це «Запитання-відповідь» переведено до не чинних у зв’язку з набранням чинності наказом Мінфіну України «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» від 23.02.2017 р. № 276 (далі — Наказ № 276), яким було внесено зміни до форми податкової накладної та порядку її заповнення, затверджених наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307. Однак зміни, які запроваджувалися Наказом № 276, жодним чином не стосувалися розглянутого питання. І, як бачимо, позиція податківців стосовно цього питання лишилася незмінною.

Зазначені правила виправлення помилки в розділі Б розрахунку коригування застосуємо на прикладі.

Приклад. 25.04.2017 р. ТОВ «Світ спорту» (платник ПДВ) поставило ТОВ «Фітнес» (платник ПДВ) 20 пар роликових ковзанів (код УКТ ЗЕД — 9506) за ціною 120 грн (у т.ч. ПДВ — 20 грн). На дату такої події було оформлено податкову накладну № 100. Загальна вартість поставки становила 2400 грн (20 пар × 120 грн), у т.ч. ПДВ — 400 грн.

26.04.2017 р. ТОВ «Фітнес» повернуло ТОВ «Світ спорту» 7 пар роликових ковзанів. У зв’язку із цим постачальник склав, а покупець — платник ПДВ зареєстрував у ЄРПН розрахунок коригування. У такому розрахунку коригування припустилися помилки — указано більшу кількість товару, ніж було повернено насправді (8 пар).

Для того щоб виправити таку помилку, постачальник має скласти й зареєструвати в ЄРПН ще один розрахунок коригування.

 

За даними цього прикладу наведімо зразки заповнення податкової накладної та розрахунків коригування до неї — див. зразки 1–3.

Зразок 1

Податкова накладна, складена при поставці товарів

 

Розділ А
I Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 2400,00
II Загальна сума податку на додану вартість, у тому числі: 400,00
III загальна сума податку на додану вартість за основною ставкою 400,00
<…> <…>  
V Усього обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20) 2000,00
<…> <…>
Розділ Б
№ з/п Номенклатура товарів/послуг продавця Код Одиниця виміру товару/послуги Кількість (об’єм, обсяг) Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість Код ставки Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість
товару згідно з УКТ ЗЕД умовне позначення (українське) код
1 2 3.1 4 5 6 7 8 10
1 Роликові ковзани 9506 пар 1617 20 100,00 20 2000,00

 

 

Зразок 2

Розрахунок коригування, складений із помилкою

Розділ А
I Сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту (-) (+), у тому числі: -160,00
II сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту за основною ставкою (-) (+) -160,00
<…> <…>  
IV Усього підлягають коригуванню обсяги постачання без урахування податку на додану вартість, що оподатковуються за основною ставкою (-) (+) (код ставки 20) -800,00
<…> <…>
Розділ Б
№ з/п рядка податкової накладної, що коригується Причина коригування Номенклатура товарів/послуг, вартість чи кількість яких коригується Код Одиниця виміру товару/послуги Коригування кількості Код ставки Обсяги постачання (база оподат-кування) без урахування податку на додану вартість
товару згідно з УКТ ЗЕД умовне позначення (українське) код зміна кількості, об’єму, обсягу(-) (+) ціна постачання товарів/послуг
1 2 3 4.1 5 6 7 8 11 13
1 Коригування кількості Ковзани роликові 9506 пар 1617 -8 100,00 20 -800,00

 

 

Зразок 3

Розрахунок коригування, складений для виправлення помилки

Розділ А
I Сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту (-) (+), у тому числі: 20,00
II сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту за основною ставкою (-) (+) 20,00
<…> <…>  
IV Усього підлягають коригуванню обсяги постачання без урахування податку на додану вартість, що оподатковуються за основною ставкою (-) (+) (код ставки 20) 100,00
<…> <…>
Розділ Б
№ з/п рядка податкової накладної, що коригується Причина коригування Номенклатура товарів/послуг, вартість чи кількість яких коригується Код Одиниця виміру товару/послуги Коригування кількості Код ставки Обсяги постачання (база оподат-кування) без урахування податку на додану вартість
товару згідно з УКТ ЗЕД умовне позначення (українське) код зміна кількості, об’єму, обсягу(-) (+) ціна постачання товарів/послуг
1 2 3 4.1 5 6 7 8 11 13
1 Виправлення помилки Ковзани роликові 9506 пар 1617 1 100,00 20 100,00

 

Інформація підготовлена за підтримки Кричун П.М.
та консалтингової компанії TCG CONSULTING
(власники видання  «Справжня Бухгалтерська Газета»
та сайту buhgazeta.com.ua)

 

 

[Голосів: 1    Середня оцінка: 3/5]

Comments:

Напишіть відгук

Щоб відправити коментар, маєте увійти на сайт.