English version
of SME platform

Як стати власником успішного бізнесу за допомогою акселератора AgroChallenge

0

unnamedРік тому в Україні з’явився акселератор AgroChallenge. Все почалося просто. В якийсь момент організатори щорічного конкурсу інноваційних проектів Sikorsky Challenge помітили, що отримують дуже багато заявок, які стосуються агросфери. І прийняли рішення створити окремий напрям для таких проектів. Ідея виявилася блискучою. Акселератор дуже швидко трансформувався в екосистему, що вже включає низку пов’язаних між собою успішно працюючих інституцій.

Детальніше про те, як функціонує екосистема, які можливості ініціаторам проектів і інвесторам надає, з якими проблемами стикається, розповіла директор з розвитку бізнесу Фундації AgroChallenge Юлія Бистрова.

 

 

 

 

Юліє, яких успіхів вам вдалося досягнути за останній рік?

Почну з того, що на сьогодні у банку Бізнес-акселератора 250 проектів. Багато це чи мало? Ми продовжуємо з ними працювати, шукаємо для них можливості фінансування. Коли ми лише розпочинали, то вивчали історію діяльності українських і зарубіжних бізнес-акселераторів, створювали на цьому досвіді власну модель роботи з проектами, шукали найефективніші для українського стартапа кроки на шляху до пошуку інвестицій.

З червня 2016 року ми провели три Всеукраїнських конкурси інноваційних проектів в агросфері. Відібраним проектам запропонували програму акселерації, розраховану на декілька місяців. У цьому процесі вкрай важлива якісна експертиза, тому ми створили експертну комісію, до якої залучаємо кращих українських та міжнародних галузевих фахівців у сфері сільського господарства, агробізнесу, аналітики, фінансів та інвестицій, інформаційно-комунікаційних технологій, інженерії. Таким чином ми можемо гарантувати потенційному інвестору, що проект пройшов міжгалузеву оцінку і ризики вкладень у нього мінімізовані.

Цей підхід разом із правильно організованою програмою акселерації дав свої результати. Сьогодні ми пишаємося досягненнями наших команд. Ось лише декілька прикладів. Міжнародне експертне журі  Sikorsky Challenge відзначило проект «Розумна теплиця» у  номінації «Найкраще технологічне рішення» – 1 місце та грошовій приз. ПАТ “Креді Агріколь Банк” відзначив  та нагородив грошовими призами проекти: Plantator Plus, Craft Scanner. Компанія «Kernel» підтримала проект Craft Scanner – відкрито дослідно-конструкторську розробку із випробуваннями дослідного зразка (створено підприємство, надано інвестиції на виготовлення робочого зразка). Із цими та іншими інноваційними проектами ми продовжуємо працювати. Але це – лише частина нашої роботи, насправді сама логіка процесів підказала дуже цікаві і несподівані напрями.

Що це за напрями?

Під час конкурсів ми побачили, що нам подають не лише інноваційні проекти, на основі яких потрібно створити нову компанію. Багатьом нашим аплікантам були потрібні кошти для розширення або оптимізації вже існуючих і успішно працюючих агробізнесів. Причому серед них були дуже цікаві, перспективні і прибуткові! На цьому етапі ми вийшли за межі, власне, акселератора і перейшли до формування екосистеми. Для фінансування проектів створюється Фонд аграрних інвестицій. Це – портфельний фонд, до якого потрапляють лише перевірені і перспективні інноваційні або інвестиційні проекти. А формується він завдяки внескам приватних осіб, причому ці внески починаються від дуже невеликих сум. Кошти вкладаються не в один проект, а у декілька. Завдяки цьому ми гарантуємо нашим інвесторам прибутковість їхніх вкладень, а проекти отримують фінансування на дуже вигідних умовах.

Окрім цього ми ініціювали створення Клубу інвесторів Agro 2027, в рамках роботи якого впливові і досвідчені інвестори визначають, якою має бути інвестиційна політика Фундації AgroChallenge.

Одночасно ми відпрацьовуємо «пілотний» проект зі створення мережі Інформаційно-сервісних центрів для надання послуг фермерам у регіонах. Це дозволить підвищити якість спрямованих на конкурс проектів, організувати взаємодію сільськогосподарських виробників з потенційними партнерами у форматі кластерів, створити стійку систему збуту для фермерських господарств.

На що може розраховувати людина, яка подала проект до екосистеми?

Оскільки агросфера – один з найперспективніших секторів української економіки з високим експортним потенціалом, інноваційні ідеї у ній дуже затребувані. Як невеликими фермерськими господарствами, так і крупними корпораціями і агрохолдингами.

Тому, якщо у вас є ідея, не відкладайте її “на потім”. Навіть якщо у вас немає ані знань, а ні досвіду в організації бізнесу. Щоб компенсувати ці речі, ми і створили Бізнес – акселератор. Завдання якого – допомогти ініціаторам проектів побудувати модель переходу від ідеї до впевненого старту і зрілого бізнесу. Адже стартап повинен залучати інвестиції і забезпечувати швидкий розвиток і капіталізацію. Інтенсивний розвиток проектів ми організуємо за рахунок менторства, навчання, фінансування й експертної підтримки.

Іншими словами, подавши хорошу ідею або прототип продукту, людина за допомогою нашої екосистеми може дуже швидко стати власником процвітаючого бізнесу.

 Із якими проблемами стикається фундація при роботі із проектами?

Це дуже важливе запитання. Ми часто чуємо, що інвесторів в Україні немає, або вони не хочуть вкладатися в проекти. Це не відповідає дійсності! Насправді маса інвесторів шукають проекти, які можуть фінансувати. Інша справа – якість поданих на наші конкурси проектних заявок. Зупинюся докладніше на декількох моментах.

По-перше, важливо дослідити, чи ваша ідея або продукт потрібні на ринку. Зрозумійте, можна придумати, умовно кажучи, бульбулятор у фіолетову крапочку, який літає і голосом Кікабідзе співає “же сві маляд”. Але кому потрібна така розробка? Отже, у вас має бути відповідь на запитання: хто мої споживачі і які проблеми вони вирішують за допомогою мого продукту?

По-друге: обов’язково дослідить пропозиції конкурентів. Я надто часто чую фразу “конкурентів в нас немає”, щоб не згадати про це. Конкуренти завжди є, навіть якщо ви про них не підозрюєте.

По-третє: складіть бізнес-план. Ваша ідея матиме набагато вищі шанси на підтримку, якщо ми побачимо, що ви уявляєте собі результати реалізації вашого проекту на декілька років наперед.

По-четверте: якщо у вас є прототип продукту – прекрасно! Не забувайте, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути.

По-п‘яте: треба дуже чітко розрахувати суму, яка вам потрібна для реалізації саме цього проекту. Часто в нас просять грошей для фінансування усіх видатків, пов’язаних з діяльністю і життям розробника. У таких випадках я жартую, що рахунки від стоматолога – це не до нас.

І, нарешті, важливо, яка команда буде реалізовувати ваш проект. Хто вам потрібен, які професіонали? Які інтереси реалізують люди, задіяні до проекту, у чому їхні мотивації? Які стосунки в команді? Це важливо. Оскільки, якщо команда така, що здатна розвалитися на ранніх етапах, ваш проект виглядатиме ризиковано в очах інвестора, навіть якщо у решті пунктів він виконаний ідеально.

Я зупинилася на проблемах якості проектів дуже побіжно, можливо назвала не всі. Але насправді це суттєві речі. Настільки, що ми вирішили проводити тренінги з підготовки проекту до подачі на акселерацію або експертизу для тих, хто серйозно налаштований досягнути успіху. Перший такий тренінг ми проведемо вже в кінці травня. А надалі будемо працювати у цьому форматі регулярно. Адже інтерес до стартапів в Україні зростає, тому ми, як практики, можемо підготувати команду до подачі проекту на акселерацію чи інкубацію. До речі, не важливо, в якій сфері, принципи подібні.

Сьогодні багато українців говорять про бізнес-еміграцію за межі країни. А ми, образно кажучи,  організуємо бізнес-еміграцію до стартап-підходу, який допомагає навіть звичайній людині створити успішну компанію і вийти на глобальні ринки, не полишаючи територію України.

Юлія Бистрова, Директор з розвитку бізнесу Фундації AgroChallenge, професор Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności, Лодзь, Польща, фахівець у сфері психологічного бізнес-консалтингу, спеціаліст з питань командостворення та комунікацій, організаційний коуч та ментор,   автор тренінгів з проблематизації проектів, формування команд,  інноваційних методик оптимізації функцій і процесів в колективі, вирішення конфліктів.

[Голосів: 173    Середня оцінка: 1.7/5]

Comments:

Коментарі відключено.