English version
of SME platform

Як невеликій компанії взяти кредит і не прогоріти

0

kredyt-dlya-biznesu-340x180Голова правління Укрсоцбанку Тамара Савощенко розповіла delo.ua про те, як малому і середньому бізнесу оформити заявку на отримання кредиту в міжнародному банку

Для банківської сфери – початок повноцінного кредитування реального сектора; для бізнесу – пошук фінансування. Ситуація win-win – однозначно. Але як бажанням банкірів і підприємців знайти ту саму чітку точку перетину?

Як вибрати кредит

Банки давно готові кредитувати, у них є достатній запас ліквідності для цього. Питання в наявності платоспроможних позичальників.

Свого часу банкіри свідомо обходили увагою сектор малого та середнього бізнесу, знаходячи його занадто специфічним і дрібним, як для масштабного співробітництва. В результаті малий бізнес в Україні навчився так-сяк обходитися без кредитних коштів, а за рахунок своєї мобільності він зміг краще адаптуватися до роботи під час кризи. Як наслідок, ці компанії зазнають менших втрат на тлі великого корпоративного сегмента, рівень закредитованості якого вже давно досяг рекордної позначки.

Навряд чи можна посперечатися з тим, що всі великі економіки стали такими саме завдяки розвиненому кредитуванню і легкому доступу до фінансування. Для поштовху до розвитку підприємцям будуть потрібні фінансові партнери. Це аксіома.

Але паралельно з цим існує думка, що банківське фінансування недоступно для бізнесу через високу вартість ресурсів. Але це не зовсім так – за останній рік ми спостерігаємо поступове зниження ставок, і навіть зараз бізнес може розраховувати на банківські позики на цілком прийнятних умовах.

Потрібно тільки правильно вибрати кредитну програму. Таку, щоб вона найбільш повно відповідала бізнес-потребам компанії і головним її вимогам до кредитного ресурсу: з одного боку – не переплачувати, а з іншого – бути впевненим, що грошові потоки бізнесу, будуть достатні, щоб обслуговувати взяті на себе зобов’язання.

Тому перше, з чим компанії потрібно визначитися – це чітко сформулювати завдання, зрозуміти, для чого їй потрібно фінансування. Це може бути інвестиційний кредит на розвиток компанії і запуск нових проектів, кредитна лінія на поповнення обігових коштів, овердрафт на випадок виникнення так званих “касових розривів”, факторинг, гарантія і т. д. В залежності від виду кредиту і ризиків, пов’язаних з ним , буде змінюватися процентна ставка. Як правило, на вартість кредиту впливають сума і термін кредиту, вид забезпечення та специфіка роботи підприємства.

Чому так дорого

Так, саме процентну ставку більшість людей назвуть основним критерієм при виборі програми фінансування. Але знову ж таки вони будуть праві лише частково. Наприклад, більш дорогий овердрафт іноді вигідніше, ніж кредитна лінія з більш низькою процентною ставкою.

Більшість міжнародних банків дотримуються так званої культури відповідального кредитування. Позичальникові пропонують тільки такі умови, яких він точно зможе дотримуватися. Тобто, якщо у компанії не виникне непередбачених проблем з виконанням бізнес-плану, під який залучався кредит, “прогоріти” апріорі неможливо. Непередбачені випадки завжди можна обговорити за столом переговорів і прийти до прийнятних для обох сторін умов в уже новій ситуації.

Інша справа, що в нашому законодавстві існують дірки, які дозволяють недобросовісним позичальникам ухилятися від узятих на себе зобов’язань. Тому поки питання із захистом прав кредиторів не вирішене, банки змушені закладати ціну цього ризику в вартість самого кредиту. Це несправедливо, тому що сумлінним позичальникам доводиться платити за несумлінність, а іноді і відверте шахрайство інших.

Потрібно дружити з банком

Але знизити вартість кредиту для позичальника все ж можна. Секрет – в партнерстві, яке дозволяє отримати від банку кращі умови кредитування. Вже існуючі клієнти, які довели банку свою сумлінність, а банк їм – якість своїх послуг, отримують більш вигідні умови кредитування, ніж у випадку з новими позичальниками.

Коли ми бачимо грошові потоки компанії і краще розуміємо її бізнес-модель, нам легше підібрати для такого бізнесу найбільш вигідну програму фінансування. І це теж ситуація win-win: банки зацікавлені стати для клієнтів основним фінансовим партнером, а компанії завжди хочуть отримувати за це більш вигідні умови обслуговування.

Тому боятися подавати заявку на кредит не варто. Важливо просто раціонально підійти до її формулюванні. Як мінімум, це означає, що компанія повинна запитувати суму, яка потрібна для її реальних потреб. Якщо маленькій піцерії потрібно купити машину для доставки, то просити кредит на Bentley або ще щось в цьому роді, напевно, не варто.

Щоб відкрити кредитну лінію або ж отримати кредит на поповнення оборотних коштів, підприємству потрібно тільки чітко вказати мету кредиту, надати свої установчі документи, а також документи, що підтверджують реальну економічну діяльність. Це може бути виписка з розрахункового рахунку, податкова звітність і т. д. Якщо підприємству потрібен інвестиційний кредит, то до названих вище документів потрібно буде також докласти бізнес-план.

На жаль, розраховувати на фінансування бізнесу можуть тільки компанії, які працюють на ринку від 6 місяців. Також важливо, щоб у самій компанії і її власника була хороша кредитна історія.

Так, ситуація на ринку кредитування сьогодні далека від ідеальної. Нам ще багато що належить вдосконалити на шляху до західного рівня ставок на розвиток бізнесу і легкості отримання коштів компаніями. Але в тому, що прозорий і перспективний бізнес може знайти фінансування на ринку України на хороших умовах, я впевнена. Коли бізнес і банки – сумлінні і розуміють один одного партнери, то “прогоріти” і тим, і іншим не так вже й просто.

[Голосів: 1    Середня оцінка: 5/5]

Comments:

Напишіть відгук

Щоб відправити коментар, маєте увійти на сайт.