Як ментори студентів навчали: досвід ГО «Взаємодія Плюс»

0

Лариса Самосьонок

Поспілкувалися щодо питань менторства з Ларисою Самосьонок – кандидатом економічних наук, директором проектів об’єднання підприємців ГО «Взаємодія Плюс».

 

 

Пані Ларисо, на Форумі ПРООН «Зміцнення бізнес – об’єднань малого та середнього бізнесу», що проходив у Києві у листопаді, Ви презентували результати роботи проекту з менторства, що провадить Ваша громадська організація. Хотілось би дізнатись більше про цей напрямок Вашої діяльності. Чому саме менторство?

 

Моя презентація стосувалась результатів проекту, який виконує наша громадська організація «Взаємодія Плюс». Цей проект «Менторська підтримка розвитку підприємницьких та кар’єрних компетенцій молодих спеціалістів в Україні»  став можливим завдяки підтримці Відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Kharkiv1Менторство – це один з напрямків діяльності нашої організації. Серед наших членів багато підприємців, які бажають та мають змогу поділитись своїм досвідом підприємницької діяльності. Реалізувавши успішно не один бізнес – проект, вони вже знають відповідь на головне питання,  що постає перед новачками – «як?» і готові про це розповідати, ділитись своїми «ноу-хау». Тому логічно, що ми взялись за це і отримали зовнішню підтримку у тому числі. Сама філософія наставництва має дуже давнє коріння, але застосування її у підприємництві для залучення молоді до бізнесу, на чому зробили акцент ми в нашій організації, не досить розвинена в Україні.

 

Чому виникла ідея звернутись до Посольства США в Україні? Чому ви думали, що це спрацює?

 

Відділ преси, освіти та культури Посольства США в Україні підтримує корисні для суспільства ініціативи випускників програм обміну, що перебували в США і готові ділитись досвідом, набутим під час стажування. Я і ще кілька членів нашої організації є випускниками Professional Development Programs, Community Connections, (Harmony Project) різних років. Об’єднавши наші знання та досвід, ми розробили низку заходів щодо популяризації менторства. Можу сказати, що моє стажування в США відрізнялось від подібних занять в Україні. Мій ментор дав змогу реалізувати мої ідеї на керованому ним підприємстві, при цьому він задавав питання, змушуючи зрозуміти і обрати вірний шлях втілення задумів. В той же час відповідав на всі мої. Чи варто говорити, що в мене питань була нескінченна кількість, оскільки, як Ви, Ганно, розумієте, ведення бізнесу в Україні та в США дещо відрізняється.

 

У Вас широка аудиторія учасників?

 

Взагалі, поки що ми обмежені у кількості учасників і обмежені географічно. Сьогодні проект реалізується в 5 містах України (Вінниця, Київ, Краматорськ, Кривий Ріг, Харків) і поєднує в заходах молодих фахівців та студентів і підприємців, які мають значний досвід у організації та веденні бізнесу.

KR1Проект розрахований на ту категорію молоді, яка прагне розвити власну бізнес – ідею, стати підприємцем або ж допомогти малому бізнесу своїми навичками та знаннями. Підприємці ж отримують унікальну нагоду соціалізації, реалізації своїх наставницьких прагнень, а також мають можливість побачити активних молодих людей в дії та, можливо, запросити їх до співробітництва.

 

А як Ви визначились з містами реалізації проекту? Чому обрали саме ці міста?

Проект не випадково поширився на вказані міста, оскільки в них є велика кількість молоді з числа ВПО, що переїхали разом з вишами та сім’ями внаслідок військового конфлікту на Сході України. Так, наприклад, до Вінниці переїхав Донецький національний університет імені Василя Стуса, до Кривого Рогу – Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла – Барановського, до Харкова – Луганський національний аграрний університет. Студенти – переселенці також прийняли участь в проекті. Маємо надію, що наш проект допоможе їм подолати частину перешкод, яких вони зазнали протягом останніх років.

Звичайно, ми хотіли б поширити свій проект на багато інших міст. Запити, які надходять він наших колег з бізнес – асоціацій, свідчать про великий інтерес до цієї теми. Маємо надію, що ми це зможемо реалізувати найближчим часом.

 

До слова про виші. Я знаю, що Ви довгий час працювали у ВНЗ. Що Ви можете сказати про рівень знань сьогоднішніх студентів?

 

Я не можу відповісти за рівень знань всіх студентів країни, але працюючи в освіті я спостерігала з одного боку – нелогічні системні речі, а з іншого – катастрофічне зменшення вмотивованих здобувачів освіти. Коли зустрічається неспроможність одних та небажання інших учасників процесу навчання результат буде відповідним. На мою думку, головна проблема нашої вищої освіти полягає в тому, що тільки дві сторони залучені до створення продукту – фахівця. Відсутність в системі освіти споживача – роботодавця, який мав би реальні важелі впливу на контент та якість освіти і доводить все до абсурду.

KR3Для започаткування нашого проекту відсутність знань про малий бізнес у випускників вищих навчальних закладів, які не мають уявлення як насправді  працюють МСП стала додатковим поштовхом. В програмах ВНЗ навіть економічних спеціальностей підприємництво не викладається у тій мірі, щоб дати майбутнім випускникам «керівництво до дій» для започаткування власної справи, або ж піти найманим працівником у МСБ.

 

Ми бачимо, що всі проекти, що реалізуються установами, переслідують, як правило, багато цілей. Чи можете Ви назвати одну – головну мету та цільову аудиторію вашого проекту?

Головною метою цього проекту стало започаткування створення регіональних осередків розвитку менторства в підприємництві в Україні. Цільовою аудиторію є  студенти старших курсів навчання (будь-яких спеціальностей) та молоді спеціалісти.

 

Пані Ларисо, чи є якість умови участі чи обмеження, що висуваються до кандидатів на участь в проекті?

Так, пані Ганно, до учасників проекту, як до менторів, так і до менті було висунуто низку вимог.

Kyiv2Ментором у нашому проекті може стати  підприємець, який є засновником і власником бізнесу, має досвід такої роботи не менш ніж 7 років, а також готовий приділяти час власній освіті та передавати свої знання і досвід молоді. На початку проекту була ідея обмежитись певними секторами економічної діяльності, але потім ми відмовились від таких обмежень і не пожалкували. Різноманіття бізнес-кейсів, представлених нашими менторами для прикладів вирішення реальних задач ведення бізнесу, додало нашим менті впевненості, що будь-яка ідея, навіть найшаленіша, може бути реалізована з користю для підприємця і суспільства в цілому.

Що стосується молоді, то менті може стати студент, або випускник ВНЗ, який цікавиться малим підприємництвом, має власні задуми щодо бізнесу, прагне реалізувати свій проект або стати найманим працівником в МСП.

 

Як проводився відбір учасників?

 

Необхідно було попередньо заповнити анкету, в якій були важливі «хитрі» питання, які відразу демонстрували мотиваційний настрій молодої людини. Потім з кожним проводилось інтерв’ю.

З підприємцями ми спілкувались особисто і, вже розповівши про проект та очікування від їх участі у якості ментора, спільно приймали рішення про можливість такої співпраці.

 

А як взагалі підприємці реагували на таку пропозицію – стати ментором для когось?

Приблизно всі однаково. Перш за все говорили, що це дуже велика відповідальність – бути наставником і виказували побоювання, що можуть сказати «щось не те».  Звичайно реально оцінювали свій час та можливості участі в проекті, оскільки як ми знаємо, більшість підприємців МСБ сьогодні – це і власник і керуючий своїм бізнесом одночасно. Є такі, що давали поради, як правильно організувати процес, оскільки вже мають досвід менторства і ми обов’язково у подальшій своїй роботі врахуємо їх.

 

А Ви можете сказати які галузі чи підприємства охопив проект?

Kyiv1Менторами стали засновники МСП з таких сфер, як роздрібна, гуртова торгівля та підприємства харчування, туристичні агенції, переробка олії та виробництво мастильних матеріалів, виробництво продукції птахівництва і кормовиробники, виробники сувенірної продукції, ательє з пошиву одягу, ландшафтний дизайн, ремонт автомобілів, ІТ компанії, рекламні та PR агенції, консалтингові компанії, екомониторингові та енергозабезпечуючі компанії, косметологічні, медичні та ветеринарні послуги, страхові та юридичні послуги, виробництво ліків. Є навіть відома в Україні фотостудія та галерея.

Цікаво, що багато підприємців, що надають освітні послуги стали менторами в проекті. Наприклад, засновники шкіл іноземних мов, курсів з бухгалтерського обліку, тренінгів зі зв’язків з громадськістю, а також власники підприємств інших галузей.

 

Скажіть будь ласка, а що саме відбувалось протягом проекту, які заходи проводились?

Перш за все – це спільне навчання студентів та підприємців. Протягом кількох вихідних проводились заняття, для яких молодь разом з підприємцями об’єднуються для практикумів. Їх проводили експерти з розвитку малого та середнього бізнесу. Це заняття з практикуючим підприємцем, який має власний багаторічний досвід створення малих підприємств та який ділиться своїми ідеями,  успіхами та помилками. При цьому, простою мовою експерт пояснює на прикладах складні поняття та категорії управління малим та середнім бізнесом. Важливо, що такі заняття корисні і для початківців, і для досвідчених підприємців: кожен для себе знаходить щось нове і, за словами самих підприємців, багато що запровадили в діяльність вже наступного дня.

Kram3Учасники проекту (підприємці) до проведення занять були опитані щодо основних проблем, з якими вони стикаються в своїй роботі. Виходячи з цієї інформації і було побудовано програму навчання та сформовано зміст практикумів. Тому це й принесло найбільшу користь тим, хто прийняв участь в заходах проекту.

Всі заняття поєднано в 6 модулів, які стосуються трьох тем «Управління в малому бізнесі», «Менторство в підприємництві» та «SMM для малого та середнього бізнесу».

Розглядаючи проблеми управління в малому бізнесі, експерт розповідає, наприклад, як передати управління бізнесом найманому менеджерові, як правильно власнику будувати відносини у команді, щоб усі її члени ефективно працювали на результат. Або розглядаються питання, як управляти прибутком компанії, або як управлінський облік працює на кожного підприємця. Студенти відразу дізнаються те, що підприємці роками на власному досвіді відпрацьовували, пристосовували до власних реалій, витрачаючи ресурси. Це гарна нагода одночасно отримати унікальні знання, коментарі практиків-підприємців та використати для втілення своєї бізнес-ідеї.

Vinn2Наступним кроком є формування команд «ментор – менті», в яких підприємець особисто студенту розповідає про свій досвід, але за чітко визначеними правила такого спілкування. Зустрічі ментора з менті є обов’язковими та щотижневими, коли молодь відвідує підприємства, задає багато питань та формує свій підхід до бізнес-практики.

Про особливості маркетингу в соціальних мережах розповідали студентам, щоб вони допомогли на практиці своєму менторові просувати його бренд у мережі інтернет.

 

Що, на Ваш погляд, є головним, щоб така співпраця наставника з підопічним була корисною?

Головне в такій парній роботі те, щоб менті мав і розумів мету такого спілкування, задавав якомога більше питань. Ментор зі свого боку не може давати поради, лише ставити правильно питання, примушуючи студента знаходити власний шлях до успіху, думати над майбутньою справою. Ментор не має права забирати відповідальність на себе – це найскладніше для наших підприємців, які прагнуть уберегти від помилок молодь і відразу підказати правильний шлях. Бувають випадки, коли не на всі питання менті ментор знаходить відповідь. Це стає поштовхом для переосмислення власних знань та досвіду, мотивом перегляду усталених поглядів та, можливо, традиційних чи застарілих методів ведення справи. Результат в поєднанні підприємців та молоді може бути неймовірним.

 

Чи були якість труднощі, недоліки, помилки, про які Ви могли б нам розповісти? Чи плануєте Ви щось змінювати в подальшій роботі з розвитку менторства в Україні?

Це наш перший такий масштабний проект з менторства. Як кажуть, не помиляється той,  хто нічого не робить.

Перше, на що ми звернули увагу – це різний підхід до трактування самого поняття менторства. Менторство – це ефективний спосіб передачі професійних знань та навичок досвідченим підприємцем менш досвідченому. Це добровільна і безоплатна важка робота, тому прибічників «класичного» розуміння менторства дратувало те, що підприємці в результаті нашого проекту теж отримують користь у вигляді, наприклад, знань з управлінського обліку.

Kram2Іншим «важким» моментом став підбір команд «ментор – менті». Менторство – це міжособистісні взаємовідносини, і якщо вони не склались між двома людьми з деяких причин, то робота не буде ефективною. Звичайно, що ми це розуміли, але ми були дуже обмежені в часі і приділити окрему сесію для знайомства і налагодження контактів в нас не було можливості. Тому ми створили команди самостійно, ґрунтуючись на результатах анкет та інтерв’ю. Треба зауважити, що були в нас групи, які не могли працювати разом, тому чіткий розподіл «1 ментор – 2 менті» у деяких випадках не дотримувався.

І. на мій погляд, «лідер» негативу – це очікування менті того, що ментор визначить мету їхнього подальшого підприємницького життя та докладно розповість як її досягти. Дуже терплячі, активні і досвідчені ментори намагались за запропонованою методикою допомогти у постановці цілей, але не завжди вдавалось.

Наш досвід ми переосмислили і вже зараз зрозуміло, що необхідно удосконалити, змінити або не використовувати взагалі. Крім того, ми отримали чіткі портрети ментора і менті, що дозволить удосконалити процедуру відбору учасників.

 

Крім Посольства США в Україні чи є у Вас інші партнери в цьому проекті?

Звичайно. В рамках проекту технічної допомоги ПРООН в Україні «Зміцнення бізнес – об’єднань малого та середнього бізнесу», про який вже згадувалося, ми отримали методологію менторської роботи, яку адаптували та використали в нашому проекті. Крім того, ми запросили наших партнерів – учасників інших бізнес – асоціацій виступити менторами для нашої молоді. Члени таких об’єднань підприємців, як «Стіна» (м. Вінниця), Міжрегіональний союз птахівників та кормовиробників та «Торгова єдність» (м. Харків) стали менторами в відповідних містах.

Президент ТПП України Геннадій Чижиков взяв участь у першому майстер – класі для студентів у Києві та розповів молоді про цінність підприємця як творця добра та суспільних благ. Про особливості роботи ТПП з підприємцями та про регіональну мережу торговельно-промислових палат в Україні розповіла віце-президент Харківської ТПП Інна Каутна.

Крім того, Торговельно-промислова палата України, Харківська ТПП, Донецька ТПП; Краматорська асоціація «FreeUA», Консультаційний центр USAID з питань законодавства для громадських об’єднань (м. Кривий Ріг), Центр «Вікно в Америку» (м. Вінниця) надали технічну допомогу.

Такі молодіжні організації, як ВМО AIESEC Україна та Харківська спілка студентів, виступили PR партнерами проекту.

 

Проект ще не завершився, але які Ви можете назвати його результати? Як Ви будете оцінювати його успішність?

Формально успішність проекту оцінюється відповідністю запланованих заходів та показників фактично виконаним та досягнутим. З цим у нас все добре. Але ми прагнемо дізнатись, який реальний вплив на менторів і менті буде мати їх участь в проекті у подальшому. Хочемо знати, чи будуть ці відносини тривати і надалі, чи стануть наші менті підприємцями, чи знайдуть підприємці собі найманих працівників серед молоді, з якою познайомились? Для відстеження прогресу ми проводимо анкетування протягом всього проекту, і плануємо провести через деякий час після його завершення.

Якщо наш проект змінить життя принаймні однієї людини на краще, ми будемо щасливі і вважати, що недаремно докладали зусиль.

А результати нашого проекту сьогодні такі: в проекті прийняло участь 60 студентів (50%  з числа ВПО) та 33 підприємця; студенти з 25 вишів України прийшли до проекту; 12 молодих спеціалістів почали свої власні проекти під проводом менторів, 2 менті почали офіційно працювати в компанії свого ментора.

 

Дякую пані Ларисо, що  завітали на інтерв’ю та відверто відповіли на питання. Будемо чекати на новини від Вас про розвиток менторства в Україні під проводом ГО «Взаємодія Плюс».

Я також дуже вдячна Вам, пані Ганно, за нагоду розповісти про нашу роботу та маю надію, що Національна платформа МСБ також стане нашим інформаційним партнером у справі розвитку менторства в підприємництві.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.