English version
of SME platform

Становлення інституту професійного лобіювання в Україні: перспективи та ризики

0

izd_puas3cc14.12.2016 року відбулось засідання «круглого столу» на тему: «Становлення інституту професійного лобіювання в Україні: перспективи та ризики».

 

Що обговорювали:

 

  • Питання доцільності нормативно-правового регулювання лобіювання як легального демократичного шляху взаємодії громадянського суспільства та правової держави, визначення легальних форм і способів лобіювання.
  • Суб`єктивно- об`єктивні відносини професійного лобіювання.
  • Підстави набуття та припинення правового статусу суб`єкта лобіювання.
  • Єдиний реєстр лобістів: процедура його ведення.
  • Засади функціонування органів самоврядування суб`єктів лобіювання.
  • Контроль за діяльністю професійних лобістів та визначення санкцій за незаконне лобіювання.

 

Вступне слово сказала Голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення діяльності Президента України, Кабінету Міністрів, центральних органів виконавчої влади та статусу і діяльності політичних партій, громадських об’єднань Наталія Новак.

 

«У суспільстві є думка, що лобізм – це корупційне, неприйнятне для нашого суспільства явище і тому є дискусія: а чи потрібно нам унормовувати такий інститут як лобізм, чи потрібні нам взагалі такі закони. Але як би ми не сперечалися, такі закони вже є і вони зареєстровані», – повідомила пані Наталія.

На сьогодні у Верховній Раді є два законопроекти «Про лобізм» та «Про лобіювання».

 

«Ми зацікавлені у тому, щоб ці закони були не просто законами, які будуть діяти самі по собі, і в той же час лобізм сам по собі буде діяти у стінах парламенту, а з тим, щоб лобізм дійсно набув законності, прозорості і відкритості. Щоб депутати чітко розуміли, щоб суспільство чітко розуміло: для чого потрібен такий закон, у чиїх інтересах він приймається, що дасть прийняття того чи іншого закону суспільству і чи немає певної корупційної складової у тому чи іншому законі», – зазначила вона.

 

Народний депутат Ігор Лапін також вважає, що закон про лобізм необхідний державі.
«Якщо ми говоримо про наявність корупції в країні, про наявність політичної корупції, то будь-який депутат, у тому числі і Верховної Ради, який просуває той чи інший законопроект, якщо цей законопроект в інтересах якоїсь галузі, можна сказати, що він лобіює, а у нас це слово має негативне забарвлення, а отже, йому можна сказати, що це є політична корупція”.

 

Представник УКРОП Олександр Кухарчук говорив про те, що потрібно розширити лобізм в центральних органах виконавчої влади. Він заявив про гостру необхідність прописати варіанти лобізму.

 

uwn0jf52kvy

Під час обговорення наводилися цікаві факти щодо світового досвіду в питаннях лобіювання.

Йшлося про лобізм в Америці, де журналістам заборонено бути присутніми на зборах сенаторів та високопосадовців.

Німецький досвід свідчить, що тільки 2228 організацій мають право відвідувати засідання парламенту та впливати на законодавчі рішення.

Поступово до процесу лобіювання переходили Ірландія та Брюссель. Ці країни – яскравий приклад для наслідування щодо запровадження лобізму.

 

Учасники Круглого столу одноголосно говорили про те, що лобізм необхідно включити в законодавчу, виконавчу владу і в органи самоврядування. Власне його метою є прозорість роботи всіх структур.

Під час обговорення відзначалося, що робота над розробкою спеціального закону про лобіювання вимагає не лише фахових знань, врахування позитивного зарубіжного досвіду легітимізації та функціонування інституту лобіювання, проведення широкої роз’яснювальної роботи про інститут лобіювання, а й консолідації представників інститутів громадянського суспільства, бізнесу, державної влади, місцевого самоврядування й науково-експертного середовища задля утвердження дієвої легітимної моделі лобіювання в Україні.

[Голосів: 1    Середня оцінка: 5/5]

Comments:

Напишіть відгук

Щоб відправити коментар, маєте увійти на сайт.