Ринок нерухомості виявився заручником законодавчих різночитань – експерти

0

infotsentr_2347_sliderУ Харківському кризовому інфоцентрі відбувся круглий стіл «Актуальні питання ведення бізнесу в сфері нерухомості» керівників провідних ріелторських компаній міста та членів асоціації ріелторів України. Фахівці обговорили найбільш актуальні проблеми, які загострилися в сьогоднішніх умовах, і визначили шляхи їх вирішення.

 

Член Ради директорів компанії «ХАН (Харківське агентство нерухомості)» Андрій Правдин вважає дуже важливим врегулювання взаємовідносин між державою, яка є споживачем, і його громадянами. «У законодавчій базі є серйозні розбіжності. Мова йде про безготівковий розрахунок при продажі або купівлі нерухомості. Є директива, яка зобов’язує безготівковий розрахунок, а є друга, яка не дозволяє людям знімати гроші з рахунку в потрібне їм час і в потрібній кількості. Поки не відновлена ​​надійність банківської системи, дуже високі ризики втратити ці гроші (банк в будь-який момент може оголосити себе банкрутом). У людей квартира є єдиним активом, а держава змушує або ризикувати, або вчиняти шахрайство. Це рівень правової культури та відношення до закону, коли держава свідомо створює закон, який не буде виконуватися. І це виховує в громадянах неповагу до законодавства», – впевнений експерт.

Обов’язковий безготівковий розрахунок регулюється постановою Нацбанку. А нотаріуси, які підпорядковуються міністерству юстиції, не зобов’язані дотримуватися постанов Нацбанку. Це створює законодавче різночитання. Тому ріелтори вважають, що необхідний тільки готівковий розрахунок при операціях з нерухомістю.

 

Ще одне наболіле питання – це необхідність брати дозвіл органів опіки та піклування при відчуженні нерухомого майна, де є неповнолітні діти. Люди, які хоча б раз стикалися з горезвісною опікунською радою, розуміють весь жах майбутніх тимчасових митарств і грошових витрат. Здійснити цю процедуру на сьогоднішній день без порушення законодавства практично не можливо. Наприклад, продавши житло на вторинному ринку, практично не можливо купити новобуд (тобто поліпшити умови, оскільки може ще не бути права власності), або на виручені від продажу гроші побудувати будинок, або переїхати з дешевого району в більш престижний.

 

«Був момент, коли Сімейний кодекс дозволяв це зробити (ст. 177). Адже ми знаємо, що далі долю цих дітей ніхто не контролює. Ріелтор – єдина особа, зацікавлена ​​в тому, щоб діти не залишилися без житла. І у нас немає даних про такі прецеденти, – зазначив керівник компанії «Метр» Борис Каган. – Тому я пропоную повернути ст. 177 в старе русло і внести зміни до ст. 17 про охорону прав дитини. Сьогодні все, що можна, за певну суму стає можна. Від цього треба відштовхуватись».

 

Завідувач сектором представництва Державної служби з питань регуляторної служби та розвитку підприємництва Олександр Колесніков вважає, що повністю прибрати контроль над цим питанням не можна. Необхідно шукати можливості спрощення процедури опікунської ради та посилення контролю над виконанням цих норм. На думку експерта, варто перейняти досвід Німеччини, де це носить повідомний характер з великими штрафними санкціями.

 

Звичайно, одне з найважливіших питань – це узаконення земельних ділянок. В Україні це дуже довгий процес. «Приватизувати своїм ходом землю – це близько 1,5 року. Отримати на неї кадастровий номер – від 6 місяців до року. В таких умовах, звичайно, виникають варіанти. Тут необхідно максимально прибрати вплив державних органів. Всюди, де не задіяні держоргани, все робиться швидко і дешево. Необхідно, щоб громадяни стали основними в цьому процесі. Людям повинно бути зручно і швидко», – прокоментував цю ситуацію Каган.

 

Також було піднято питання про публічний доступ до інформації. У роботі агентств нерухомості це дуже важливий момент. Від того, наскільки грамотно ріелтор може зробити аналіз ринку, спрогнозувати свої дії, залежать його взаємини з клієнтом. Це важливо і для інвестиційного клімату.

 

Модератор круглого столу, президент «Асоціації приватних роботодавців» Олександр Чумак підсумував сказане: «Всі пропозиції будуть враховані у підготовці резолюції. Необхідно розширити коло людей, залучених в процес, звернутися до конкретних фахівцям, які можуть підказати правильне юридичне рішення цих питань».

 

ДЖЕРЕЛО: Харківський кризовий інфоцентр

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.