English version
of SME platform

Підключення до електромереж хвилює МСБ

0

1427065931Нагадаємо, 23 лютого 2017 року, Національна платформа МСБ зібрала представників громадських об`єднань та бізнес-асоціацій на конференцію «2017-2020. Що очікувати ринку МСБ в Україні та шляхи виживання». Було прийнято резолюції, яку розіслано в органи влади.

Під час конференції працювали чотири секції по різному спрямуванню. Одна із секцій розглядала питання ринку електроенергії, зокрема підключення до електромереж.

Нещодавно ми отримали листа від Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі- НКРЕКП)

Ознайомитися з листом

Ми надіслали листи – запити нашим експертам з проханням описати  реальну ситуацію на ринку електроенергії.

Спершу, нагадаємо до чого прийшли учасники робочої групи під час конференції Національної платформи МСБ

Короткострокові настанови:

З метою створення вторинного ринку підключень до електромереж, ефективного використання вільних електропередавальних потужностей та налогодження переговорних можливостей між приєднаними споживачами та споживачами, які мають бажання приєднатися до наявних електромереж, зобов’язати енергопередавальні компанії на вебсайтах в розділі ”Інформація про ТП, ПС” оприлюднювати інформацію, яка розкриває споживачів (власників) приєднаної (дозволеної) потужності.

Скасувати як необґрунтовані постанови НКРЕКП № 1946 (07.11.2016) та №148 (31.01.2017), які встановлюють монопольно високі розцінки на приєднання до електромереж.

Середньострокові настанови:

Затвердити на рівні закону (зокрема, законопроект №4493) рамкові принципи методики розрахунку вартості приєднання до електромереж з метою унеможливити свавільне тлумачення методики на рівні НКРЕКП.

Довгострокові настанови:

Усунути системні недоліки антимонопольного законодавства України, роботи Антимонопольного комітету та судової системи.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна зазначив: «Загалом ситуація наступна. Було прийнято закон про ринок електроенергії (правда ще не опубліковано і не підписано Президентом). Вартість приєднання повинна визначатись з урахуванням завантаженності трансформаторів та з урахуванням класу напруги. Проте НКРЕКП намагається навязати стару методику, яку вони розробили так би мовити “на перехідний період” поки закон про ринок повноцінно запрацює. Тому терба наполягати, щоб вони нічого не придумували, а розробляли методику з урахуванням норм, які були прийняті у законі».

У додатку – зауваження до методики на яку вони посилаються.

За коментарем ми також звернулися до представників Спільного представницького органу сторони роботодавців Чернігівської області – Чернігівського обласного об’єднання організацій роботодавців «Сіверщина».

«З огляду на відсутність підписаного та оприлюдненого тексту Закону України «Про ринок електричної енергії»,  прийнятого ВРУ 13.02.2017 року,  вважаємо за потрібне відтермінувати розгляд та прийняття Проекту постанови та внести відповідні зміни до зазначеного закону», – говорять модератори ГО «Сіверщина».

ЗМІСТ листа

З багатьма експертами нам вдалося поспілкуватися у телефонному режимі. За їхніми словами ситуація є критичною. В той час, коли економіка в Україні є нестабільною і ми значно відстаємо у своєму розвитку від європейських країн, платимо за підключення до електромереж  більше всіх. І з роками ситуація стає все гіршою, наголошують експерти. Відповідно до звіту Світового банку «Doing Business 2016», за індикатором «Приєднання до електромереж» Україна посідає 137 місце (у 2015 році Україна займала 138 місце), строк приєднання електроустановок споживачів становить 263 дні, за які  потрібно пройти 5 процедур. Більше того, вартість приєднання до електромереж в Україні оцінюється як майже 800% по відношенню до рівня доходу на душу населення (без урахування ПДВ та хабарів).  Виходом із ситуації можуть стати зміни, які НКРЕКП внесуть у закон «Про ринок електричної енергії». Однак, на разі, за словами експертів, дане питання  знаходиться  у сонному стані.

[Голосів: 2    Середня оцінка: 4/5]

Comments:

Напишіть відгук

Щоб відправити коментар, маєте увійти на сайт.