English version
of SME platform

MO CASH: нові можливості для фінансування малого бізнесу

0

MO CASH

Автор: Світлана Скосирська

Має більше 20 років досвіду роботи на керівних посадах в комерційних та державних банках України. Працювала Головою Правління ПАТ «Держзембанк» (2013–2016),  Головою Правління ПАТ АБК «КИЇВ» (2011–2013), заступником Голови Правління  ПАТ «Південкомбанк» (2008–2011), заступником Голови Правління Факторіал – Банку (2005 – 2008), з 2011 по 2013 рр. була заступником голови ради  Незалежної асоціації банків України.

 

Після «банкопаду» 2014–2016 рр., Україна втратила 38% економіки. На вулиці опинилося більше 110 тисяч банківських працівників, з них, як мінімум вісімдесят очільників банків. Я вирішила не шукати роботу у банківській системі.

Чому?

Через прийдешню глобальну трансформацію фінансового ринку, та банків зокрема. Зміни відбуватимуться постійно, але достеменно, що світова модель банківської системи в найближчі 3-5 років зазнає кардинальних змін.  Кількість банків буде зменшуватись, а кількість відділень буде прямувати до нуля.

Майбутнє банківської системи

Банки втратили монополію на ідентифікацію клієнтів (наразі кожна фізична чи юридична особа може здійснювати ідентифікацію клієнтів за умовах аутсорсингу), завдяки стандарту Європейського Союзу PSD2 перекази між сторонами можливо буде здійснювати напряму між рахунками клієнтів, схема руху коштів “банківська карта відправника-платіжна система-банк-платіжна система-банківська карта отримувача” спроститься до “рахунок відправника-фінансова установа-рахунок отримувача” завдяки відкритим АРІ банків (фактично, високий грошовий бар’єр на входження до ринку платежів буде зруйновано, перекази стануть набагато дешевшими, важливість платіжних карток буде стрімко зменшуватись), багато фінансових послуг та продуктів будуть повністю здійснюватися он-лайн, і їх вже продаватимуть небанківські структури, мобільні телефони, завдяки впровадженню MobileID, стануть важливим інструментом для нарощування обсягів мікрокредитування та інвестування.

Що відбувається зі споживачами банківських послуг?

Сучасне суспільство здійснює переважну більшість покупок в Інтернеті, сплачує комунальні платежі через мобільні додатки, замовляє пластикові картки з доставкою додому, отримує кредити он-лайн за декілька годин. При загальній чисельності населення у 44,1 млн. осіб, Інтернетом користуються майже половина – 19,8 млн., і з них 3,7 млн. здійснюють покупки он-лайн[1]. За оцінками експертів, обсяг електронної торгівлі у 2016 р. перевищив 1 млрд. дол. США. В Інтернеті знаходять постачальників послуг та вирівнюються умови.

Чому обрали саме ринок Р2Р(В)

Ринок Р2Р(В) активно розвивається в усьому світі, зростає у геометричній прогресії. В Україні було створено декілька проектів, які переїхали в інші країни для розвитку та масштабування. Основна з причин: висока вартість переказів.

Зараз в нашій країні створені умови для розвитку Р2Р(В): ціни за перекази постійно знижуються, за останні 2 роки на 0,5-1 п.п., PSP (payment service providers) компанії навчились холдувати платежі (збирати кошти від групи осіб на користь мерчанта/торгівця з відстрочкою зарахування), НБУ дозволив відкривати ескроу рахунки (рахунки довірчого управління) для здійснення інвестицій в Україну, законодавчо врегульовано використання електронно-цифрового підпису, успішно працюють бюро кредитних історій, багато відкритих баз даних. Практично кожну дієздатну особу, яка зареєстрована у соціальних мережах можливо проаналізувати та оцінити поведінку.  За допомогою MobilID вже зовсім скоро можливо буде проводити ідентифікацію та здійснювати платежі.

Банки не кредитують бізнес та підприємців без застави. Ставки за депозитами знижуються, прямуючи до рівня європейського ринку.

Як з’явилася ідея платформи MO CASH

Ідея створити такий бізнес в Україні народилася у Володимира Щупака у 2016-му році. Тоді він після п’ятнадцяти років роботи в туристичному бізнесі вирішив продовжити кар’єру  у напрямку  IT & Finance.

Від самого початку у Володимира була думка створити платформу «mini-ipo» чи «народного ipo», на якій невеликі компанії змогли б залучати кошти від інвесторів, розміщуючи свої цінні папери. Але тема виявилась дуже зарегульованою та складною для України. Саме тому він вирішив спростити модель і прийшов до варіанту р2b кредитування. В команду проекту   MO CASH увійшли банкіри та ІТ-розробники.

Як працює платформа  MO CASH

«Платформа MO CASH» не є фінансовою компанією. Ми створили умови – так зване маркет плейс – для прямого фінансування малого бізнесу, як фізичними особами, так і будь-якими іншими кредиторами.

Позичальники проходять перевірку за методиками ЄБРР (статистика по Україні: частка проблемної заборгованості по сегменту МСБ становить не більше 6% загального кредитного портфелю). До цих методик ми додали авторський скоринг та програму перевірки власників бізнесу, перевірку наявності активів, репутацію, будуємо також прогноз розвитку бізнесу на основі управлінської звітності. Наша програма оцінки позичальників враховує увесь бізнес позичальника.

Сума кредитування від 50 до 500 тис. грн., невигідна для неповернення. Вартість судового процесу, переоформлення майна – виходить набагато дорожче. Процентна ставка від  25% до 35% річних. Підписання договорів відбувається напряму між позичальником та інвестором з використанням ЕЦП. Для інвесторів ставки такі ж самі, як для позичальників. Інвестор отримує інформацію про бізнес і самостійно обирає проект, який йому зрозумілий та якому він довіряє. Наприклад, це кав’ярня за рогом, де інвестор щоранку купує каву дорогою на роботу. Так би мовити «розвиток регіональних комьюніті та підтримка українського бізнесу на місцях». У випадку сумнівів у інвестора, є можливість застрахувати фінансові ризики у страховій компанії.

MO CASH отримує комісію від позичальника після отримання ним усієї суми позики.

На мою думку, Платформа MO CASH  повинна допомогти у формуванні майбутнього свідомого інвестора, який свідомо підходить до ризиків та є патріотом України, так як фінансування бізнесу стимулює економіку країни та скорочує кількість посередників між інвестором та позичальником.

Кому може бути цікава робота платформи

Позичальникам: кредитування без застави і поручительства, за банківськими ставками.

Інвесторам: процентні ставки на 15-20 п.п. вище банківських, є можливість спостерігати за розвиток про інвестованого проекту, можливість на 100% застрахувати фінансові ризики.

Банкам: партнерська програма з Платформою дозволяє зберегти існуючих клієнтів та залучити нових.

Фінансовим компаніям: розміщення коштів.

Тож, якщо зацікавила дана інформація, телефонуйте 067 214 14 94  або пишіть cash@mo.cash, або заходьте на сайт Платформи.

 

[1] Тенденції розвитку електронної торгівлі в Україні

[Голосів: 40    Середня оцінка: 4.5/5]

Comments:

Напишіть відгук

Щоб відправити коментар, маєте увійти на сайт.