Для розвитку ринку ОТТ-відеоконтенту необхідні рівні конкурентні умови для провайдерів та дієві механізми протидії піратству

0

360933645 (002)

Інтернет-телебачення з використанням OTT (Over the top)-технології* поступово перетворюється на альтернативу традиційним видам доставки аудіовізуального контенту. Динаміка приросту ринку аудіовізуальних медіа послуг із застосуванням технології OTT в світі складає більше 20% щороку, і, за експертними прогнозами, у 2022 р. загальний дохід компаній, що надають послуги за технологією OTT досягне 83 млрд дол., що вдвічі більше показників 2016 р.

В Україні частка аудіовізуальних послуг з використанням OTT-технології складає біля 2% ринку, що поки небагато порівняно з супутниковим, кабельним та ефірним ТБ. Чинне законодавство у сфері телебачення і радіомовлення не враховує зміни в аудіовізуальному секторі та не забезпечує комплексного регулювання для учасників ринку, що використовують сучасні технології. Це провокує негативні наслідки для перспективного сегменту: спотворення конкуренції на ринку, ризики протиправного використання контенту та загрози інформаційній безпеці держави.

360933432 (002)Проблематику ринку представники влади, бізнесу, громадськості та експертних кіл обговорювали 16 березня під час Круглого столу «Ринок ОТТ-відеоконтенту: сучасні технології VS застарілі закони». Організатором заходу виступив BRDO за підтримки EU4Business\FORBIZ в рамках Публічного діалогу #PROДіалог.

«Створити ефективні засади взаємодії у будь-якій сфері можливо лише через діалог з учасниками ринку. Для розвитку сучасних інноваційних ринків принципи відкритої конкуренції та рівних прав є вкрай важливими», – зазначила Секторальний менеджер з питань конкуренції й економіки Представництва ЄС в Україні Ірина Губарець.

BRDO проаналізував регуляторне поле галузі та презентував результати у Зеленій книзі «Ринок ОТТ-відеоконтенту». «Розвиток ринку в Україні стримується неспроможністю держави вчасно адаптувати законодавство, наразі воно не дозволяє у повному обсязі ідентифікувати послуги ОТТ-провайдера як надавача програмної послуги. Натомість маємо високий рівень піратства та нерівні умови діяльності українських провайдерів порівняно з іноземними в питаннях оподаткування та забезпечення інформаційної безпеки держави», – наголосив керівник сектору IT&Telecom BRDO Олександр Кубраков.

Так, ОТТ-провайдери – нерезиденти при наданні своїх послуг на території України не сплачують податки з доходів від господарської діяльності. Одночасно, на них не поширюються вимоги щодо розповсюдження іноземних телепрограм та контенту, стосовно яких в Україні встановлені обмеження.

360933510 (002)З причини того, що в Україні не здійснюється облік ОТТ-провайдерів, встановити точну кількість таких операторів неможливо, як і кількість домогосподарств, що отримують їхні послуги. Окрім того, ринку притаманна нерівність умов діяльності провайдерів, що надають послуги з використанням різних технологій.

За експертною оцінкою, засади діяльності суб’єктів ринку телебачення і радіомовлення, визначені в Законі України «Про телебачення і радіомовлення», не відповідають вимогам часу та потребують нагальних змін.

З цим погоджується Член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Олег Черниш: «Для вирішення проблемних питань та запровадження європейських стандартів у сфері аудіовізуальних медіа-послуг, необхідно створити прозору та фінансово необтяжливу процедуру виходу на ринок для вітчизняних та іноземних ОТТ-провайдерів, завдяки впровадженню реєстраційного та/або повідомного принципу регулювання», – відзначив він.

Реалізація цього дозволить:

–             отримувати послуги гарантованої якості споживачам;

–             забезпечити виконання вимог щодо інформаційної безпеки держави;

–             побудувати дієві механізми протидії піратству.

 

«Технологічні ринки є драйверами змін, тому дуже важливо запровадити для них ліберальні зрозумілі правила, що сприятимуть розвитку, добросовісній конкуренції та залученню інвестицій», – підсумувала Голова правління Асоціації правовласників та постачальників контенту Наталія Клітна.

Нагадаємо, що 14 грудня 2017 року, у ВРУ було зареєстровано проект Закону про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (№ 7397), яким останній викладається у новій редакції, як Закон України «Про аудіовізуальні медіа-сервіси».

У заході взяли участь Голова правління Асоціації «Телекомунікаційна палата України» Тетяна Попова, представники Ініціативи «Чисте небо», бізнесових, експертних кіл і громадськості.

 

 

Довідково:

Ініціаторами регуляторної реформи є Міністерство економічного розвитку і торгівлі та Державна регуляторна служба за сприяння BRDO. Підтримку процесу надає ЄС в рамках ініціативи EU4Business/ FORBIZ.

BRDO – провідний незалежний експертно-аналітичний центр з регуляторної політики в Україні.

Публічний Діалог між владою та бізнесом має за мету вдосконалення державного регулювання та поліпшення бізнес-клімату в Україні.

 

* ОТТ-технологія є однією з найбільш прогресивних технологій, що дозволяє доставляти контент в режимі реального часу поверх мереж операторів/провайдерів телекомунікацій будь-якому користувачеві, підключеному до Інтернет. Вона надає можливість передачі контенту високої якості, дозволяє надавати лінійні та нелінійні аудіовізуальні медіа-послуги на одній платформі, використовувати інтерактивні сервіси, а також надає можливість перегляду відео на кінцевих пристроях, в т.ч. мобільних.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.