Де взяти гроші для агробізнесу?

0

АГРОБІЗНЕС ГРОШІЧитайте статтю Олександра Бабія, члена Координаційної Ради Нацплатформи МСБ, співзасновника Клубу Сталого Бізнесу,  відомого експерта з фандрейзингу:

 

 

Питання грантів та технічної допомоги є надзвичайно розвиненим в Україні протягом останніх 20-25 років.

 

 

За цей період багато нових програм відкривалось та закривалось, але незмінними залишилися дві речі:
Гроші є, їх є рівно стільки, скільки комусь треба.

Якщо їх не вистачає, їх додруковують.
В даній статті я розкажу вам, де взяти гроші, за які непотрібно буде платити ринкову вартість, тобто не переплачувати. Тобто ми погоджуємо, що грантовою, або напівгрантовою підтримкою ми вважаємо всі механізми, де вам гроші дістаються не по ринковій вартості (банківський кредит), тому що цей вид отримання грошей нам не підходить!

Ми поговоримо про декілька важливих речей:

1. Однією з цих речей є Грантові програми: як не дивно вони існують, в них є гроші, їх можна отримувати і люди ці гроші вже беруть.

2. Кредитні програми, які працюють за схемою знижених кредитних ставок.
Для прикладу: ви берете гроші, ви їх з часом повертаєте, але не платите такі відсотки як в банку, а набагато нижчі, або без відсотків.
3. Третя частинка містить Експертні програми, я вважаю, що головне не те, скільки реальних ресурсів в вас є, а головне те, скільки ресурсів розвитку прямого продажу ви знаєте, як я завжди кажу в нашому бізнесі при роботі з грантами, зовсім не важко знайти, де гроші (це може знати кожен, хто відвідує нашу сторінку в фейсбук, чи відвідує наш сайт). Набагато важливіше, де будуть ваші гроші, чи ваш бізнес завтра, в цьому допомагають програми, де ви шукаєте експертів, партнерів, щоб розвивати власний бізнес.
4. Четвертий дуже цікавий напрям, який донедавна не пов’язувався з проектами сільського господарства взагалі – це Краудфандинг. Ця тема досить відома для I-t рішень, досить відома для інакших рішень, які розвинуті в США. На даний час, завдяки цьому напряму, можна збирати прямі гроші від учасників для того, щоб підняти ваш проект у сфері виробництва та переробки відходів їжі.
5. П’ятий напрям – Державна підтримка. Як людина, яка колись працювала в державному секторі, в державному агентстві Юстицій та Інновацій. Тому до Юстицій та Інновацій ставлюсь скептично, але насправді, Державні програми на даний момент є. Більше того, появляються нові державні програми. Як платники податків, ми гроші платимо до держбюджету, тому мені хочеться, щоб ці гроші отримували дійсно класні проекти, бо так чи інакше, хтось ці гроші використає.Прямі грантові програми

 

Де ж взяти інформацію стосовно грантів?

Це питання є одним з найважливішим, адже в середньому по Україні виходить одна грантова програма, чи оголошення на тиждень, з купою грошей та бажаючих її отримати відповідно.
Тобто 50-60 грантових програм чи оголошень в рік, тому за цим варто слідкувати. Перший ресурс, абсолютно в силу природньої скромності – це сайт нашого клубу sbiz.club, Нацплатформа МСБ, а також багато інших загально відомих ресурсів.

 

Перша найбільша донорська організація, про яку хотілось би вам розказати, це Програма Розвитку ООН в Україні.

Чим же цікавий цей донор?
Цей донор цікавий декількома речами. По – перше, чи всі знаємо, що таке ООН? Приблизно принаймні, знаємо, що офіс в Нью-Йорку і Україна туди входить. Набагато краще є те, що ООН має такі стратегічні цілі, які називаються ‘’Цілі сталого розвитку 2015-2030’’. Одна з цілей є подолання голоду, але основна мета – це подолання бідності. Ми розуміємо, що проекти, які спрямовані зразу на 2 задачі, тобто підвищення заробітку в сфері сільського господарства і покращення якості харчових продуктів – це достатньо велика кількість проектів в Україні.
На даний час ПРООН більше працює в Донецькій та Луганській областях, але якщо вас цікавить розвиток сільського господарства в цьому регіоні, то я з 100% впевненістю можу сказати, що протягом 2 місяців вам нададуть грантові програми. Там працює 12 окремих грантових донорських програм, гроші можна отримати на все! Вже декілька разів оголошували гранти на розвиток Сталого підприємництва.
Що ж мається на увазі під сталим підприємництвом з точки зору ООН ?
Це такий вид здійснення економічної активності, коли підприємець є відповідальним, як соціально – перед громадою в якій знаходиться, так і екологічно, тому, якщо ви розглядаєте можливості розвитку саме органічного землеробства, чи переробки, рекомендую слідкувати а таким терміном як systanable etnterprimership, слідкувати за програмою розвитку ООН.

 

Другий великий донор – Європейська комісія в Україні

Вона працює в Україні на дуже різних рівнях: від міждержавних програм, програм транс-кордонного співробітництва до маленьких галузевих оголошень. Тому головна проблема, яка дуже часто виникає в людей, які слідкують за цим донором, важко зорієнтуватися де саме і як слідкувати за цим донором.
Моя рекомендація вам: слідкуйте за нашим сайтом, а також слідкуйте за нашими грантами для бізнесу. Абсолютно все, що стосується європейських оголошень, що стосується розвитку підприємств ми відслідковуємо та обов’язково анонсуємо, беремо участь у відкритті проектів і робимо свій огляд, яким чином можна використовувати ці кошти, хто може отримати, як краще готувати заявку і тому подібне.
Всі ми знаємо, що єврокомісія це достатньо велика структура з фіксованими правилами гри, яких там існує дійсно дуже і дуже багато, тому щоб насправді готувати заявку для єврокомісії, варто слідкувати за навчальними інформаційними матеріалами, тобто там все має бути дуже чітко, якщо в нас в Україні великий бюрократичний апарат і дуже багато написаних правил, візьміть і прочитайте якесь оголошення євроконкурсу і ви зрозумієте, що в нас все по – людськи і фактично усно.

 

Третій великий ресурс, це теж євроресурс, – Горизонт 2020

Дана програма може бути більш цікава середнім і великим виробникам, тому що там дуже великі розміри фінансування. Насправді, ефективні фінансування починаються від півмільйона і до двох з половиною мільйонів євро. Дуже велика увага приділяється саме переробці, тобто в частині отримання нових видів продуктів, продуктів із підвищеною екологічно біологічною цінністю, біотехнологій, базованих на переробці сільськогосподарської сировини, It рішенням в сільськогосподарських господарствах і в кооперативах з вирощування, переробки, є дуже багато рішень.
Крім цього, є окрема програма для малого бізнесу, якщо ви готові випустити на ринок, бажано загальноєвропейський або загальносвітовий новий і цікавий продукт, з покращеними харчовими властивостями, – для цього є окрема програма, яка називається ‘’Інструменти фінансування малого і середнього бізнесу’’.

 
Там можна отримати гроші на етапі, навіть коли є тільки ідея, тільки розрахунок, тобто можна отримати гроші без прототипу і навіть без бізнес плану. На першу фазу можна одержати п’ятдесят тисяч євро, на другу фазу до двох з половиною мільйонів, а третя фаза – це залучення прямих інвестиційних коштів.

 
В Україні є шість компаній, які отримували вже гроші першої фази і одна компанія, яка отримала гроші другої фази, причому ця компанія якраз запустила продукт в сфері харчопереробки. Тому власне можна сказати, що в нас є позитивний досвід. Програма досить велика, складна, до неї треба готуватись, вона робиться не з наскоку, але її потрібно мати на увазі.

 
Якщо ви готові випустити класний продукт на основі сільськогосподарської сировини, то ‘’Горизонт 2020’’ насправді для вас.

 

Якщо ви не готові до великомасштабних проектів, якщо ви хочете для себе, наприклад, розробити схему крапель поливу, або проаналізувати, чи вигідно вам робити теплицю, чи захопити новий ринок, тобто для прикладу розрахувати чи з двадцяти гектарів землі можна забезпечити зеленню таке місто, як Київ, для виходу на ресторани, що буде вигідно літом, а зимою ще вигідніше. Для цього в Європейському Банку є програма підтримки малого бізнесу, в ній може взяти участь будь-яка українська компанія (під «українська» мається на увазі, що в структурі власників не менше п’ятидесяти відсотків, де кінцевими беніфіціарами є українські громадяни (не менше 50% власності)). Компанія повинна мати аудиторію, мати не менше 2 років роботи, тоді є можливість отримати грант до десяти тисяч євро на один проект з розвитку бізнесу.

 
Компанія може отримати до шести грантів. З нашого досвіду, є приклади отримання грантів від розвитку нових ринків до оптимізації процесів в середині самої компанії. Плюс можна отримати гроші на техніко-економічні обґрунтування, на формування нових продуктових ніш і так далі. Дуже вигідна, особливо, якщо придумали якийсь продукт, але не впевнені, що він піде на Горизонт, спробувати взяти в ЄБРР 10 тис. євро, допрацювати концепцію, взяти експерта, зробити гарну подачу і продавати в Європу дорогоцінний продукт

 

 

Продукт, який не можу оминути увагою, на мою думку найбільш, найкращий і найпотужніший продукт в Україні з питань підтримки сільських виробників – Проект USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку»

В чому ж цікавість цього проекту?
Напевне в тому, що там немає вибору фіксованих наборів, вони заявки набирають в досить поточному режимі. Якщо їх забагато, то трішки зсувають, але проект працює, розмір грантів до 3 мільйонів.
Ви повинні знати, що жодна донорська організація не зацікавлена в тому, щоб в неї залишились гроші. Їхній показник якості роботи – це залучена кількість грантерів на всю суму грошей, яка є. Тому ви повинні розуміти, що всі гроші будуть віддаватись по принципу: набрали, оцінили, знайшли грантерів, дали гроші, гроші залишились і оголосили наступний набір, за цим конкурсом потрібно слідкувати дуже пильно, бо напрями 2: плодоовочевий і м’ясо-молочний.
Велика увага знов ж таки на первинну логістику, що нічого дивного, оскільки цей проект є спадкоємцем проекту, який був перед цим, від ‘’USA Агроінвест’’ з великим фокусом на гуртові ринки і розвиток сільськогосподарської кооперації. Перевага є в тому, що технічні кошти видають під абсолютно любу форму організації вашого селянського господарства, навіть неприбутковим організаціям, спілкам, кооперативам і мало не асоціаціям місцевого розвитку, тому це дуже цікаво.

 

Global Innovation Found

Дуже цікава структура, вони намагаються подавати гранти на такі проекти, де є 3 характеристики:
1. Де є власне рішення, тобто це не стосується таких грантів, коли гроші взяли, зробили, забули, це такий грант, де гроші мають перетворитися в власний механізм.
2. Має бути соціальна складова (цей проект підійшов би для вирішення проблеми громади, чи групи громад на основі розвитку якогось нового ринку сільськогосподарських продуктів).
3. Має бути певна інноваційна складова, тобто в самому способі виробництва, або в нетиповому для України продукті, або ще в якихось рішеннях це повинно б було відрізнятись від того, що робиться.
Цей грант є незвичайним, оскільки про нього можна прочитати всіма мовами.

 

Кредитні кошти

Є декілька дуже цікавих кредитних проектів, які почали працювати в Україні з минулого року і вони ще досі не є перевантажені і приймають заявки, розглядають їх і видають кошти в поточному режимі

 

Німецько-український кредитний фонд

Почав працювати в квітні 2017 року.
Робота фонду полягає в тому, що він дає гроші українським банкам набагато дешевше і відповідно від українських банків очікує грошей для малих компаній набагато дешевше, ніж стандартна ринкова ставка під стандартні депозити. Прикладом цієї програми є Київська міська державна адміністрація. Тобто німецько-український кредитний фонд надає українському банку гроші під 15%, міська адміністрація платить ще 10%, і підприємець платить вже 5% річних. Я вважаю, що це дуже помірні гроші, по факту це від’ємна цифра, враховуючи, що в нас коефіцієнт інфляції був реальний 18% , статистичний 12%.
На сайті є список банків, з якими працює німецько-український кредитний фонд і фонд однозначно відкритий до співпраці і з кредитними спілками, і з кредитними асоціаціями. Перевагою цього фонду, чому він себе добре почуває в Україні, є те, що голова наглядової ради фонду у нас це голова Нацбанку. Тобто фонд буде працювати, в нього є гроші. Тому рекомендую слідкувати, тут на зиму можуть бути кошти на переобладнання, на закупівлю техніки, тобто можна знайти класні та вигідні пропозиції.

 

Western NIS Enterprise Fund (WNISEF)

Моя улюблена програма саме тому, що організація яка в даному випадку видає гранти, це не донорська організація, це один з найбільших і найперших в Україні приватних інвестиційних фондів, який започаткований ще напочатку 90-хх. Фокус в тому, що одним із головних інвесторів подібних фондів є уряд США. Уряд США, як інвестор, прийняв рішення, що він дохід з цього фонду не забирає, а фонд організовує на ці гроші грантову програму.
Фонд має 4 грантові програми:
1. Програма підтримки експорту
2. Особисті стипендії
3. Соціально-економічний розвиток територій
4. Кредитні кошти для розвитку соціальних проектів

 

НЕФКО

Умови кредитування у даній програмі є досить вигідними, близько 6%. Прив’язка у євро, при отриманні кредиту в гривнях сума буде індексуватись, це є ризик. Перевагою є те, що, якщо ви дійсно зможете з своїм проектом вийти на цю кредитну програму, техніко-економічне обґрунтування, енергоаудит і ще багато інших цікавих речей ви можете отримати грантом в подарунок, тобто вам не потрібно буде платити власні кошти. Це є цінним, тому що може коштувати 10-20 тисяч євро.
Дана програма з легкістю надає гранти для сількогосподарських цілей, переробки палива, харчопереробки, для розведення худоби.

 

Експертні програми

В нашому бізнесі не варто знати чи є в вас гроші сьогодні, а важливо, де вони будуть завтра. Цим питанням займаються експерти, є люди, які надзвичайно кваліфіковані в цих задачах, тому я хочу порекомендувати East invest 2 – на сьогоднішній день одна із найбільших програм пошуку партнерів в країнах Євросоюзу, особливо якщо вас цікавить експорт.
Моя особиста думка, що експорт потенційно цікавити повинен, тому що вся їжа в світі, знаємо ми це чи не знаємо, ділиться на два дуже великих напрями: для людей та дешева їжа для бідних.

 
Євросоюз може споживати нашу продукцію за дуже короткі строки, тому відповідно, у нас запитає декілька запитань:
1. Виростити органічну продукцію, з розумінням як це сертифікується, для цього нам потрібні люди, які розуміються сертифікації, які готові проконсультувати.
2. Нам потрібно знайти партнера для експорту, тільки всі ми розуміємо, що європейські ринки достатньо насичені і просто вискочити на них, як ми звикли виїжджати на базар і розкластись, нам не вийде, нам потрібен буде партнер з Євросоюзу, який буде тягнути наш товар до себе.
3. Бажано мати інформацію про те, як профінансувати ці механізми, тому що насправді програма East invest одна з тих, яка дає вам можливість знайти партнерів і спробувати напряму встановити ці контакти, поїздити, подивитися.

 

Ще одною експортною програмою є Western NIS Enterprise Fund (WNISEF)

Ця програма надає не тільки кредити, як було сказано вище, а також вона є програмою підтримки експорту Євросоюзу .
Якщо ви цікавились, то на сьогоднішній день зоною вільної торгівлі, крім Євросоюзу, встановлено ще Канаду, наприклад. Канада має окремі програми підтримки, причому в цих програмах зараз вже оголошено, якщо ви є виробник продуктів харчування і ви продаєте в рік понад 5 мільйонів солодощів, то більше не зможете, хоча й на законах вільної торгівлі могли б продавати більше, тому якщо ви не можете продавати туди нічого, крім солодощів, то навіщо битись туди лобом? Якщо є дещо краще, то можна йти до Western NIS і брати гроші для розвитку експортної спроможності.

 

MASHAV Professional courses

Всі ми знаємо таку країну в світі, де є тільки пісок, араби і стіни, але при цьому одна із найпродуктивніших молочних галузей в світі, про фрукти і овочі ми вже не говоримо. Для того, щоб зрозуміти, як це все робиться, потрібно пройти програму розвитку MASHAV. Вони проводять тренінги, все що від вас потребується це знання англійської на робочому рівні, все решта робиться за стандартною схемою. Подаєте заявку, її оформляють і вас записують на тренінг, країна все ж таки маленька, тому в нас можливостей більше.

Краундфайнінг

Це щось нове та слабодосліджене, тому я пропоную 2 речі. В світі є 17 краундфайнінгових платформ (шукайте на нашому сайті), тобто тих, де можна розмістити свій проект, щоб брати гроші від прямих учасників. Одразу хочу наголосити, що зазвичай для цього потрібно запропонувати якийсь продукт, тобто потрібно рухатись від того, що краундфайнінг потребує готового продукту.

Державна підтримка

Можливо це і здається не дуже правдоподібним, але все ж таки ця підтримка є, тому я залишив її на останок. Звичайно гроші є, але вони є в розрізі децентралізації, я не буду розказувати вам про програми розвитку сільського господарства, децентралізації, адже вам напевне вони відомі і ви знаєте, як вони працюють.
Мені хочеться розказати вам про абсолютно нову ініціативу, яка один раз вийшла в цьому році, це проект регіонального розвитку за фінансування та підтримки Європейського союзу. Чим цікавий розвиток Європейського союзу, сільських територій? Там був окремий пріоритет, в межах цього пріоритету можна було отримати до 48 мільйонів гривень на один проект.
В цьому році був перший набір, проектів було недостатньо, мається на увазі якісних. Скоріш за все Міністерство регіонального розвитку організує наступний проект у 2018 році, оскільки кошти залишились. Програма розвитку сільських територій там найбільша з усіх програм, які включені в цей проект. Цікаво, що можна отримати гроші на кооперативи, і майже на будь-яку інфраструктуру в сільських територіях.

 

Отакі багатогранні можливості. Тож обирайте те, що найближче Вам!

 

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.