English version
of SME platform

Чи може єдинник подавати звіт з ЄСВ в паперовій формі

0

esv2-300x225-1-300x225Чи мають право юрособи та підприємці-фізособи, які є платниками єдиного податку третьої групи?

 ВІДПОВІДЬ: Законодавство не забороняє єдинникам здавати звітність з ЄСВ (незалежно від групи платника єдиного податку), але за дотримання певних умов. На жаль, ДФС чітких роз’ярень з цього приводу не надає, а деякі територіальні ДФС відмовляються приймати звітність з ЄСВ у паперовому вигляді. Такі дії часто податківців часто необґрунтовані.

 Загальні правила подання звітності з ЄСВ визначені розділом ІІ  Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р.  № 435 (далі ─ Порядок № 435).

Страхувальник згідно з п. 1 розділу ІІ Порядку № 435 може подавати  звіт до органів ДФС (за місцем взяття на облік як платника єдиного внеску) на паперових носіях:

  •  разом з електронною формою на електронних носіях інформації;
  • без електронної форми ─ якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п’яти;
  • шляхом надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення за умови, що у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п’яти.

Юрособи-єдинники повинні керуватися цією нормою, а значить вони мають право подавати звітність з ЄСВ у паперовій формі, якщо у них не більше п’яти застрахованих осіб. По суті це означає, що у таблиці 6 Форми № Д4 має бути не більше п’яти застрахованих осіб. І у цьому випадку неважливо нараховані їм виплати чи ні. Тобто в зазначену кількість включають і застрахованих осіб, яким виплати не нараховували, а, наприклад, заповнили тільки реквізит 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця» таблиці 6 Форми № Д4.

Фізособи-підприємці є одночасно і страхувальниками, і застрахованими особами. На це вказує, зокрема, Фонд соцстраху у листі від 27.04.2016 р. № 5.2-32-659. Тому на них також поширюється зазначена вище норма.

Кого ж мають на увазі під застрахованими особами під час подання звітності з ЄСВ?

Якщо у підприємця-єдинника немає найманих працівників і він не укладав цивільно-правових договорів з фізособами, то він має подати тільки звіт з ЄСВ за себе ─ за Формою № Д5 за звітний календарний рік.

Коли ж у підприємця є наймані працівники, з якими укладені трудові договори, чи у звітному місяці з фізособами укладалися цивільно-правові договори на надання послуг чи виконання робіт, то він має надавати ще й звіт з ЄСВ за Формою № Д4 за кожен звітний місяць.

Наймані працівники, що працюють у підприємця, та фізособи, з якими він уклав цивільно-правові договори, й є застрахованими особами. Саме їх загальна кількість не повинна перевищувати п’яти застрахованих осіб для того, щоб підприємець-єдинник мав право подати звітність у паперовому вигляді. Однак кількість фізосіб, з якими укладені цивільно-правові договори може змінюватися щомісяця й в одному місяці кількість застрахованих осіб може бути менше п’яти, а в іншому – більше.

Не виключено, що податківці в загальну кількість застрахованих осіб можуть порахувати і самого підприємця, адже він теж є застрахованою особою.

Зважаючи, що підприємець за себе подає окремий звіт за Формою № Д5, на нашу думку, його не потрібно включати до кількості п’яти застрахованих осіб (під час подання щомісячної звітності з ЄСВ).

Отже, юрособа-єдинник і підприємець-єдинник (платник єдиного податку ІІІ групи) має право подавати звітність з ЄСВ на паперових носіях, якщо у звіті з ЄСВ відображено менше п’яти застрахованих осіб.

 

Світлана Лістрова, бухгалтер-експерт

Інформація підготовлена за підтримки Кричун П.М. 

та консалтингової компанії TCG CONSULTING
(власники видання  «Справжня Бухгалтерська Газета»
та сайту buhgazeta.com.ua)

[Голосів: 0    Середня оцінка: 0/5]

Comments:

Напишіть відгук

Щоб відправити коментар, маєте увійти на сайт.